Loe

Kõhukam dirigent ei mahuks Helsingi rahvusooperis töökohale minema

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hansoni reisikirja 4. aaria!

Ooperi «Tosca» proovi jälgimiseks sõitsin liftiga Helsingi ooperimajas niisugusesse kohta, millest madalamale laskuda enam ei saa. Lift lihtsalt ei sõida allapoole, orkestriauk asub kõige alumisel korrusel.

Muusikud istusid tihedasti õlg õla kõrval, sest võrreldes Vanemuise orkestriauguga on Soome rahvusooperi Almisaali oma üht pidi laiem ja teist pidi lühem.

Orkestri hea käekäigu eest üks vastutajaid, trombonist Aivo Koddanipork selgitas, et Vanemuises istub osa muusikuid lava all. Kitsikus Helsingis sundis osa pille ja pillimehi tõstma sinna, kus nad oma koduteatris ei paikne. Näiteks kontrabassid asuvad Vanemuise sümfooniaorkestris Tartu esinemiste ajal saali poolt vaadates paremas servas, Helsingis on nad aga keset orkestrit, näoga dirigendi ja ühtlasi saali poole, mistõttu kõla ulatub Almisaali esinemistel publikusse paremini kui Vanemuise teatris.

Dirigendile jääb aga niisuguses kitsikuses käimiseks väga napp rada noodipultide ja orkestriaugu esiseina vahele. Nii et kui dirigent oleks kõhukam, ei mahuks ta oma töökohale minema.

Ja siis ta ühel hetkel astuski muusikute ette. Kuid ta ei olnud mitte Toomas Vavilov, nagu «Tosca» esietendusel, ja ka mitte Lauri Sirp, kes juhatas eile «Peer Gynti» etendust. Üllatus, üllatus – puldi suunas rajas kohati külg ees teed Mihkel Kütson. (Muide, kõik nimetatud mehed on parimas füüsilises vormis ja pigem saledad kui täissaledad.)

Viimati peaaegu neli aastat tagasi Vanemuise sümfooniaorkestri ees taktikeppi viibutanud Kütson tervitas lühidalt orkestrante, kes vastasid talle rõõmsasti, ja ilma pikema sissejuhatuseta algaski proov.

Kütson katkestas orkestrimängu ja lavalise tegevuse õige mitmel puhul. Ühel korral ilmnes tõeline keelte paabel.

Eestlanna Pille Lill (Floria Tosca) ja leedulane Kristian Benedikt (Mario Cavaradossi) laulavad itaalia keeles. Saksamaalt tulnud Kütson peatas nende dueti ja jagas Benediktile näpunäiteid inglise keeles. Lill ja Benedikt vahetasid selle peale paar repliiki vene keeles. Järgmisel hetkel ütles Kütson orkestrile midagi taktimõõdu kohta eesti keeles ja proov jätkus.

Tegevus käib Soome Rahvusooperis. Esimene «Tosca» etendus on täna õhtul ja teine homme pärastlõunal. 

02.11.2007