Loe

Kloostrisse peidetud diskodiiva tõmbab nunnade elu käima

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Halli ja rõskesse koroonamurelikku aega toob rõõmsat meeleolu muusikal «Nunnad hoos», mis esietendub homme Vanemuise suures majas.

Tanja Mihhailova-Saar laulab ja tantsib särava diskodiiva Deloris Van Cartier’ rollis. Tema kõrval on suure osa etendusest 16 nunna, kellest Vanemuise ooperikoori liikmeid on üheksa. Vagadele õdedele kohaste koraalide asemel laulavad nad särtsakaid laule, mille esitamiseks innustab neid kloostrisse peidetud patune lauljatar.

Mõrva tunnistaja

Muusikal algab jõululaupäeval 1977 Philadelphia ööklubis. Deloris Van Cartier ja tema kaks taustalauljat esinevad tühjale saalile. Klubiomanik, Delorise armuke Curtis (Kalle Sepp) on küll lubanud naist tutvustada tema tuleviku edenguks muusikaprodutsendile, aga ei pea lubadusest kinni.

Peagi satub lauljatar pealt nägema, kuidas Curtis ja tema käsilased tapavad ühe oma kaaslase, keda nad kahtlustavad politseile info edastamises. Deloris põgeneb ja Curtis saadab oma mehed teda kui tunnistajat kinni võtma, lauljatar aga kohtub politseiülem Eddiega (Rasmus Kull) ja räägib talle mõrvast.

Eddie korraldab Delorisele tunnistajakaitse nii, et lauljatar hakkab elama nunna­kloostris ning saab uueks nimeks õde Mary Clarence. Oma lauluoskusega inspireerib ta nunnade koori paremini laulma ja tõmbab sellega kirikusse rohkem neid, kes tahavad jumalateenistusest osa saada ja ühtlasi annetusi teha. Kuid varsti on gangsterid Delorisel jälil.

«Nunnad hoos» («Sister Act») on 1992. aastal valminud menuka filmi põhjal loodud muusikaline komöödia, mille on komponeerinud mitu korda Oscari võitnud helilooja Alan Menken.

Vanemuises toob selle vaatajate ette Samuel Harjanne Soomest. Varem on ta siin lavastanud muusikali «Hüljatud». Nüüd esietenduva «Nunnad hoos» lavastamist peab ta ühe oma unistuse täitumiseks. «Hindan ja armastan väga samanimelist mängufilmi Whoopi Goldbergiga peaosas ja olen üsna kindel, et meie versioon tuleb vähemalt sama lustakas ja energiast pakatav,» lisas Harjanne.

Lavastusse kaasatud Vanemuise ooperikoori lauljatest täidab ühe kesksema nunna rolli Milvi Luik (õde Mary Lazarus), kellel tuleb üks laulunumber ka räppida. «Ma võin ju vana olla, aga ma võin ikkagi midagi veel teha, eriti siis, kui peale tuleb püha vaim,» võttis ta räpi sisu lühidalt kokku.

Sopran räpib ja tantsib

Muusikali «Nunnad hoos» on tõlkinud Mario Pulver ja selle laulutekstid on eesti keelde vahendanud Aapo Ilves. Et tabada tõlgitava tuuma, on Ilves kiiganud räpi ajalukku.

Sopran Luik on Vanemuise ooperikooris laulnud 45 aastat ja muusikalavastustes varemgi saanud ka nimelistes rollides publiku ette minna. Sedasama räppi oskab esitada praegu 33. hooaega Vanemuise ooperikooris ametis Kaja Ilmjärv, kes on küll kloostri kõige vanema õe Mary Theresa osas, kuid ta on proovides harjutanud ka Mary Lazaruse rolli. Kui Milvi Luik ei peaks mingil põhjusel etendusele pääsema, tuleb just tema samas osas vaatajate ette.

«Meil on siin ka palju tantsimist,» ütles sopran Ilmjärv. «Oleme kõvasti vaeva näinud, aga see kõik on hästi lõbus olnud.»

(Tartu Postimees, 27.11.2020)

27.11.2020