Loe

«Klaabu» tantsulavastuses ilmub lavale viis Avo Paistikut

Eili Arula, Tartu Postimees

Homme esietendub Lutsu tänaval Teatri Kodus lastele mõeldud Vanemuise teatri tantsulavastus «Klaabu», kus kõik osatäitjad on lapsed: lavale astub seitse Vanemuise tantsu- ja balletikooli õpilast. Et osatäitjad on lapsed, kaasas lavastaja Janek Savolainen etendusse kaks koosseisu näitlejaid.

Lavastaja selgitas, et teine koosseis sai lisatud igaks petteks. «Iial ei või teada, kes võib haigeks jääda. Kui täna köhib laval üks laps, siis nädala lõpuks köhivad juba kõik,» märkis Savolainen.

Lavastaja lisas, et seni on neil läinud üsna hästi, ükski proov pole kellegi haigestumise tõttu ära jäänud. «Eks me andsime endale aru, et kolm kuud pärast pikka pimedat aega on paljudel mustad rõngad silmade ümber ning oht haigeks jääda, kuid tuleb tunnistada, et lapsed, kes etenduses kaasa löövad, on küll tublid ja terved,» sõnas lavastaja. Igaks juhuks sülitas ta sümboolselt üle vasaku õla ptüi-ptüi-ptüi.

Kummardus autoritele

Et tegemist on tantsuetendusega, siis sõnalist osa seal pole. Ometi on kolmveerandtunnine etendus üles ehitatud ühtmoodi arusaadavalt ja kergesti jälgitavalt nii täiskasvanule kui ka kolmeaastasele vaatajale. «Kuigi paaril korral on saal täitsa pime, siis nii jubedaid kohti siin tükis pole, et väike laps võiks ehmatada,» arvas etenduse libreto autor Katrin Pärn.

Eile pärast etenduse proovi naljatlesid Savolainen ja Pärn, et hakkasid lavastama «Klaabut», kuid välja tuli lastele mõeldud Tubina «Kratt». «Me ei taha autoritasusid maksta ja maskeerisime Krati Klaabuks,» sõnas Savolainen muigega.

Vanemuise tantsulavastuse «Klaabu» eeskuju on nii Avo Paistiku loodud multifilmikangelane kui ka Jaan Rannapi raamatusse kirjutatud Klaabu. Need, kes on näinud Paistiku «Klaabu» joonisfilme, leiavad sarnaseid motiive tantsuetenduse videokujunduses. Peale selle ilmub etenduse ajal paaril korral lavale mitu Avo Paistikut: tüki alguses on neid korraga laval viis, etenduse keskel kaks.

Janek Savolainen ja Katrin Pärn küll naljatlesid, et hakkasid lavastama Klaabut, kuid välja tuli lastele mõeldud Tubina «Kratt».

Ka tunneb «Klaabu» multifilmi austaja etenduses kindlasti ära Sven Grünbergi helikeele – Paistiku samanimelisele joonisfilmile tegi muusika Grünberg.

Tantsulavastusest saab muu hulgas teada, milline roll on Klaabu punastel tundlatel ning mis võib nunnude suurte silmadega munakujulise tegelase vihaseks ajada. Oma koht on etenduses koolikiusamisel ning loomulikult on selles episoodis etenduse nimitegelasel põhiroll.

Proovid algasid augustis

Etenduse proovidega hakati pihta juba augustis. «Kuna näitlejad on lapsed, siis on selge, et nende elu dikteerib ennekõike kool, trennid ja kõik muu,» rääkis Pärn. Tema meelest oleks ka ülekohtune lastega õhtul kell kaheksa proovi teha. «Kuna mul on omal kaks poega, siis mina juba lapsevanemana poleks sellega nõus, rääkimata asjaolust, et nii hilja õhtul lastega proovi tegemisest ei tule midagi välja,» selgitas Pärn. Intensiivsemad läbimängud algasid detsembris.

Tantsulavastus etendub Teatri Kodus 17 korral. Tõsi, tosin etendust on praeguseks välja müüdud. «Ilmselt andis Vanemuise piletisadu tõuke, et enamik etenduse piletitest müüdud sai,» lausus lavastaja.

11.01.2019