Loe

Kirkuse kuma

Sirp, Mart Jaanson

Sirp, Mart Jaanson

Vanemuise Sümfooniaorkestri advendikontsert 5. XII Tartu Jaani kirikus. Dirigent Lauri Sirp, kaastegevad solistid ja Tartu Noortekoor.

Teise advendipühapäeva õhtupoolikul kogunes Tartu Jaani kirikusse palju muusikuid: Vanemuise Sümfooniaorkester (SO) koos dirigent Lauri Sirbi ja kontsertmeister Kristel Eeroja-Põldojaga, Tartu Noortekoor koos oma dirigentide Riho ja Kadri Leppojaga, oboesolist Riivo Kallasmaa, sopran Alla Popova, metsosopran Karmen Puis, tenor Mati Turi ja bass Märt Jakobson. Ka kõik kuulajate istekohad hõivati ning mõnele viimasel minutil tulijale neid enam ei jagunudki. Vanemuise SO advendikontsert oli tasuta üritus kõigile soovijaile (tõsi, oodatud olid annetused Vanemuise Fondi). Selle ettevõtmise eest tuleb vanemuislastele igati au anda – ka masu ajal leiti kokkuhoiust tähtsam olevat oma publikule ja toetajaile muusikavahenditega advendimeeleolu luua.

Meeleolu kandis klassitsismiajastu suurmeistri Joseph Haydni särav muusika. Kui kava esimese teose, oboekontserdi C-duur autorsus on enamiku asjatundjate arvates kaheldav, siis üpris keerulise oboepartii esitus Eesti ühe parema oboesolisti Riivo Kallasmaa esituses ei jätnud mingit kahtlust: see oli virtuoosne, särav ja tundlik. Orkestri puhul mõjus kogu õhtu jooksul väga sümpaatsena kõlaline tasakaal – tõenäoliselt sagedase Jaani kirikus esinemise vili. Olulise panuse sellesse tasakaalu andis vaskpillide paigutamine põhjalöövi, sammaste taha, kus nad ei mõjunud domineerivalt, nagu tihti vaskpillidega kirikus juhtub. Teiseks teoseks oli valitud vaimulik suurvorm, „Theresienmesse” B-duur. Küpses eas Haydni klassitsistlikus kontsertstiilis missa esitati hea ansamblitunnetusega. See pole ka mingi ime, sest täpselt samad solistid ja orkester tõid maikuus Vanemuise SO hooaja lõppkontserdil koostöös Tartu Noortekooriga ettekandele Sisaski Missa nr 1.

Kõik neli vokaalsolisti esitasid oma partii professionaalselt, kuid isikupäraselt: Popova sooja ja väljendusrikka tooniga, Puis täpselt, kuid veidi vaoshoitult, Turi enesekindlalt ja nauditava vokaaltehnikaga ning Jakobson ansamblikaaslasi kuulates, kuid teatava vokaalse jäikusega. Koor sai oma ülesandega kiiduväärselt hakkama, Haydni rikka koorifaktuuri esituses oli nii dünaamilist tundlikkust kui ka tehnilist väledust. Kõrva torkas vaid tenorite liigne enesekindlus alustada Agnus Dei alguses g1-ga, mille oleks saanud vaid altidele jätta.

Teise advendipühapäeva kiriklik teema on Issanda taastulek kirkuses aegade lõpus. Vanemuislaste kavavalik oli õnnestunud, sest missa tekst ning Haydni muusika ja esitus tõid kuulajate kõrvu selle kirkuse vaevumärgatava kuma. Ning tundus, et oli vastuvõtjaid. 
 

10.12.2010