Loe

Kirjanike sõprus lõpeb laval jäiselt

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Juba etenduse avaminutil üritab Hannes Kaljujärve mängitud krimikirjanik Paul Riggs tappa oma kauast kolleegi Harold Kenti, keda mängib Jaan Rekkor. Tõsisemaks tapmiseks läheb esimese vaatuse lõpus.

Vanemuises toob trilleri «Jäine mõrv» vaatajate ette Leino Rei, kellele see on esimene lavastajatöö Vanemuise trupiga.

«Peategelased on kaks krimikirjanikku, kes kirjutavad koos teleproduktsioonifirmadele krimisarju. Üks soovib teisest lahti saada,» tutvustas Rei näidendit. «Nad kasutavad vahendeid, milles nad ennast kõige paremini tunnevad – kirjutamist, mida nad üritavad ellu üle kanda.»

Rekkor ja Kaljujärv

Rekkori ja Kaljujärve valimist peaosadesse põhjendas lavastaja sellega, et nii näidendi tegelased kui ka neid kehastavad näitlejad on vanad sõbrad ja kolleegidena oma ala tipus.

Seitsmekümnendate aastate teisel poolel õppisid Kaljujärv ja Rekkor Tartu ülikoolis, esimene kehakultuuri ja teine ajakirjandust, esimesel algas näitlejakarjäär 1974 Vanemuises, teisel 1981 Endlas.

Enne «Jäises mõrvas» vaatajate ette astumist on neid lavapartnereina nähtud vaid ühes lavastuses – «Tões ja õiguses» Vargamäel 1997, kus Kaljujärv oli Andres ja Rekkor oli Pearu.

Ka krimikirjanike tandem Riggs ja Kent on mingit moodi Pearu ja Andres. «Jah, tõepoolest,» ütles Vanemuise lavastusse külalisnäitlejana kutsutud Rekkor. «Eks nad teineteist üle püüa trumbata jah.»

Proovid tõid ta Tartusse augusti algul. Pärast ajakirjandusõpinguid viibis Rekkor pikemat aega Emajõelinnas vaid üks kord, kui tema häälepaelad vajasid arstiabi. «Nüüd ma olen olnud siin kauem – imetabane linn!» ütles ta.

Tartlane Leino Rei

Tartu meeldib jätkuvalt ka Leino Reile, kes kolis siia elama pisut enam kui aasta tagasi. Sestpeale on teda olnud näha Vanemuise lavastustes «Kõik aias» ja «Tähed hommikutaevas» ning Emajõe Suveteatri lavastustes «Koidula», «Frankenstein» ja «Jumalaema kiriku kellamees».

Rei on lavastanud ka varem, kuid seni ainult lastele (sh «Pingviinid ja munad» naistekliinikus).

«Jäise mõrva» sattumist oma esimeseks täiskasvanuile mõeldud lavastuseks põhjendas ta oma kogenumate eelkäijate soovitusega. «Krimka on nõudlik materjal,» ütles ta. «Ma mõtlesin, et sellest saab mulle hea kool, aga proovide ajal ma vahepeal avastasin, et see on mitte ainult hea kool, vaid ka ellujäämiskursus.»

Järgmine Leino Rei lavastus esietendub detsembris laulupeomuuseumis Jaama tänavas – muinasjutt «Väike hea kurat». Küllap juba oktoobris saab sealsamas vaadata «Pingviine ja mune».

Leino Rei lavastus
• Täna esietendub Vanemuise väikeses majas briti näitekirjaniku Edward Taylori triller kahes vaatuses «Jäine mõrv», mille on lavastanud Leino Rei (pildil).
• Näidendi tõlkis Peeter Volkonski, kunstnik on Rosita Raud (Vene teater), muusikaline kujundaja Ivar Põllu, valguskujundaja Martin Meelandi.
• Mängivad Jaan Rekkor (Endla teater), Hilje Murel (Ugala teater) või Eva Klemets, Hannes Kaljujärv ja Riho Kütsar. 

21.09.2007