Loe

Kevad toob esile noorte elu ja ilu

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Täna, Vanemuise balleti 70. aastapäeval, esietendub suures majas lavastaja-koreograaf Ruslan Stepanovi «Kevade», mis erineb eelmisest samasisulisest tantsulavastusest Vanemuises nagu sukk ja saabas.

Kindlasti ei kõlanud Vanemuise balleti ema Ida Urbeli ja helilooja Ülo Vinteri «Kevades», mis esietendus talvel 1967, jaapani keel. Nüüd aga küll.

Nimelt kõneleb pläru pahviv Lible (Aivar Kallaste) jaapanlase nägu Arnoga (Takuya Sumitomo) kirikutornis ja kui nad lahkuvad, lausub Arno Liblele midagi jaapani keeles.

Ja Liblesid on kogu järgnevas tegevuses laval enamasti kaks, teist läkiläki ja vuntsituustikuga meest tantsib ja mängib Janek Savolainen. Oskar Lutsu «Kevadest» lähtuvat koomuskit teevad aga teisedki tegelased.

Sisemine muhelus

«Ma ei arvanud, et me peame laval nalja tegema, aga lihtsalt tuli naljakas välja,» meenutab Ülo Vinter Helga Aumere raamatus «Ida Urbel». «Urbel armastas naerda küll, aga tema naer oli kummaline sisemine muhelus.»

Samamoodi on nüüdse «Kevadega», mis on valminud lavastaja-koreograafi Ruslan Stepanovi tihedas koostöös helilooja Ardo Ran Varresega. Tavapäraste pillide, virtuaalinstrumentide ja eluliste helide sulamis on küll ka koomikat, ent samuti unenäolisust ja meditatiivsust.

Kevad kui romantilistest tunnetest pulbitsev noorte lemmikaastaaeg on laval samuti nii muusikaliselt kui ka tantsuliselt – Steven Melendezi ja Saori Nagata kehastuses. Teele osas on Hayley Jean Blackburn, Tootsi tantsib Guy William Burden ja Kiirt Silas Stubbs, Köstrina tuleb vaatajate ette Alo Kurvits.

Teistsugune «Kevade»

«Alguses oli teada, et etendustes mängib orkester ja kõlab sümfooniline muusika, kuid sellega oleksime olnud raskustes teistsuguse «Kevade» näitamisega,» ütles Ruslan Stepanov. «Me ei tahtnud vaatajate ette tuua järjekordset jutustuse adaptatsiooni.»

Teistsuguse «Kevade» loomist tingis tantsutrupi noorus ja mitmerahvuselisus.

«Ma ei saa ju nõuda jaapanlaselt, et ta oleks eestlane. Visuaalselt on see võimatu,» ütles lavastaja-koreograaf. «Seepärast asusime töötama rohkem märgilises plaanis, võtsime tarvitusele allegooriat ja metafoore.»

Tantsuline «Kevade»
• Ühevaatuseline «Kevade» tuleb esimest korda vaatajate ette lavastaja-koreograaf Ruslan Stepanovi käe all Vanemuise suures majas täna kell 19.
• Oskar Lutsu jutustusel põhineva tantsulavastuse muusika on kirjutanud Ardo Ran Varres, lavastuse kunstnik on Liisi Eelmaa, kostüümikunstnik Mare Tommingas ja valguskunstnik Airi Eras.
• Ruslan Stepanov on Vanemuise balletitrupis aastast 2002. 

04.03.2009