Loe

Keelatud nõiajaht tuleb taas näitelavale

Tartu Postimees

Ühiskonnakord võib küll muutuda, aga inimene oluliselt ei muutu, rääkis lavastaja Ain Mäeots, kui tegi juttu täna esietenduvast draamast «Salemi nõiad», mida vanemuislased mängisid viimati 35 aastat tagasi.
Ameeriklase Arthur Milleri kirjutatud ja aastal 1953 esietendunud draama lavastas Vanemuises aastal 1969 Epp Kaidu.
Nüüdne «Salemi nõidade» lavastaja, Vanemuise draamajuht Ain Mäeots märkis, et see armastuse, kire, vihkamise, fanatismi, tõe ja vale dramaatiline põiming on täna aktuaalne hoopis teisel moel kui 1950. ja 1960. aastatel.
«Ka praegu käib nõiajaht ja inimestega manipuleerimine, aga palju peenemalt. See on ehmatavalt õpetlik lugu,» ütles lavastaja. «Ja väga hea on tunda, kuidas see lugu ja lavastus kogu trupile korda läheb.»

Armastuse pärast

Trupis täidab üht olulisimat osa Katrin Pärn, kelle mängitud Abigaili tõttu läheb surma mitmeid Salemi küla elanikke. Ometi ei ole Abigail näitleja meelest halb neiu. «Ta on lihtsalt väga sihikindel,» ütles Pärn. «Ta teeb küll mõtlematult kurja, kuid teeb seda ainult armastuse pärast.»
Epp Kaidu lavastuses mängis Kais Adlas (nüüd farmeri naine Ann Putnam) teenijatüdruk Mary Warrenit. Viimase osas astub praegu vaatajate ette Marika Barabanštšikova või Karin Tammaru.
Toonane lavastus oli Kais Adlase meenutust mööda väga publikumenukas. «Aga see võeti enne tema loomulikku surma krõpsti! repertuaarist maha, sest Arthur Miller oli kuskil kongressil öelnud midagi paha inimõiguste kohta Nõukogude Liidus,» rääkis ta.
Publikumenu põhjustas Kais Adlase meenutust mööda see, et vaatajad kandsid lavastuse mõttes stalinlike kohtuprotsesside peale. «Saalisistujad mäletasid neid alles hiljuti olnud aegu,» selgitas ta. «Ja peale kõige muu on see lihtsalt väga hästi kirjutatud näidend.»
Etendusi juhib Mai Jägala, kes oli samas ametis ka 1969. aastal. «Mängisime seda 25 korda Tartus ja kaks korda Tallinnas,» meenutas ta.

Tõestisündinud lugu

Näidend põhineb tõestisündinud lool, mis leidis aset 17. sajandi lõpul Massachusettsis, usu-ja moraalireeglite kammitsais kogukonnaga Salemi külas. Külaäärses metsatukas nähakse tütarlapsi lõkke ääres nõidumas. Et end süüst puhtaks pesta, süüdistavad neiud nõidumises teisi külaelanikke.
Tüdrukute liider Abigail (Katrin Pärn) on armunud farmer John Proctorisse (Riho Kütsar). Mees on aga otsustanud vahekorra neiuga lõpetada ning viimane süüdistab nõidumises ka Proctori naist (Helena Merzin). Algab nõiajaht, mida peatada pole võimalik.
«Salemi nõidade» kunstnikutöö on teinud Liina Unt. Kolmevaatuseline kahe vaheajaga lavastuse esietendus Sadamateatris algab täna õhtul kell 18.

15.10.2004