Loe

Kaunis hääl helises koomilises tõlketöös

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Norra tenor Stephen Hansen laulis laupäeval kontserdikavas ilusti nagu Jeesuke ja andis sealjuures kuratlikult hea vaatemängu naljakast tõlkest hoolimata.

Hansen astus esimest korda Tartus publiku ette suvel 2004 rokkooperis «Jesus Christ Superstar», kus ta kehastas Jeesust.

Nüüdne tulek muusikali- ja ooperihittidega Vanemuises produtseeritud laulukavas «The Sound of Musicals» näitas teda mitmekülgse staarina, kes ei pelga ette võtta muusikalist köielkõndi ja mustkunsti.

Tunnis 1,5 tundi

Mustkunsti hulka võiks arvata laulukava koostamist nii, et kella järgi kestis see enam kui poolteist tundi, sisetunde järgi kulus aga vahest napp tunnike. Igav ei hakanud hetkekski, sest muusikal vaheldus ooperiga ja peakangelane laskis ka naislauljatel särada.

Köielkõnd tuli samuti hästi välja. Ooperliku tenori hääle tõusmine laululae alla ei tekitanud hirmu, et köis võiks katkeda või laulja köiest mööda astuda. Samuti õnnestus mitme(teist)kümnest muusikalihitist koosneva popurrii ettelaulmine, millele lisandusid välkkiired ümberkehastumised.

Et kavalehele ei ole märgitud, kes on popurriide koostaja, siis tuleb uskuda pianisti, ansamblijuhi ja tõlkijana üles astunud Tarmo Leinatamme juttu kahe laulunumbri vahel, et seda on teinud fjordide serval jalgu kõlgutades Stephen Hansen ise.

Naljakad repliigid

Kuid sealjuures ei olnud Leinatamm kuigi usaldusväärne. Tema suuline panus seisnes tenori jutu koomilises tõlkimises ja muidu naljakates repliikides. Näiteks enne duetti «Ooperifantoomist» ütles klaverimängija, et hoiab selle muusikali Vanemuise kavasse tulekuks pidevalt pöialt… kui aega saab.

Talle ei saa aga seda veiderdamist pahaks panna, sest see lisas üldiselt magusasse tundlemisse soola, pipart ja koriandrit. Publikule meeldis see kõik väga, nagu võib oletada naerulagina ja aplausirohkuse põhjal.

«The Sound of Musicals»
• Kontsert «The Sound of Musicals» («Helisev muusikal») tuli publiku ette 22. ja 23. septembril Vanemuise suures majas.
• Järgmised kontserdid on 29. septembril Jõhvis, 30. septembril Pärnus ja 7. oktoobril Tallinnas Estonia kontserdisaalis.
• Stephen Hanseni kõrval osalevad Liisi Koikson ja Gerli Padar, Vanemuise kooriartistid Siiri Koodres, Katrin Kapinus, Helen Hansberg ja Eve Neuland ning Tarmo Leinatamm (klaver ja tõlge), Heli Kuus (tšello) ja Margus Tammemägi (löökriistad). 

25.09.2007