Loe

Kassitoomel kõlavad tantsud oopereist

Janno Zõbin, Tartu Postimees

Juba pühapäeval saab Kassitoome orus teoks Tartu aasta võimsaim klassikalise muusika vabaõhukontsert. Vanemuise sümfooniaorkestri esituses kõlab seal mitmete tuntud heliloojate looming. Põhirõhk on kontserdil just orkestrimuusikal.

Vana tava äratati ellu
Ürituse korraldamiseks saadi inspiratsiooni kontsertidest, mis leidsid aset 20. sajandi esimesel veerandil teatrihooaegade vahel ja mida tollal nimetati aiakontsertideks. Traditsiooni taaselustas Vanemuise teatri endine juht Paavo Nõgene 2011. aastal ning sellest peale pole vahele jäänud ükski suvi.

Orkestrit juhatab seekord Vanemuise dirigent Paul Mägi. Solistidena astuvad lavale Anna Denisova Peterburi Maria teatrist ning Linda-Anette Verte ja Laura Miilius viiulil, mõlemad Vanemuisest.

Selle aasta kontserdi läbiv teema on tantsud ooperis. «Ooperite heliloojad on kirjutanud oma teostesse mitmed tantsud, aga sageli on need lavastustest välja jäetud. Nüüd avaneb kuulajal võimalus neid kuulata,» selgitas Mägi.

Kontserdi repertuaar ei ole mõeldud vaid klassikalise muusika süvahuvilistele, kuid pole samas Mägi sõnul ka kerglane. «Ka väga tõsised teosed on eelmistel aastatel hästi vastu võetud. On kontraste, on veidi ka sellist muusikat, mis on vabas õhus nii-öelda kergem kuulamine,» rääkis Paul Mägi.

Kassitoome võlub

Kontserdi kavas on Pjotr Tšaikovski, Amilcare Ponchielli, Charles Gounod’, Giuseppe Verdi, Vincenzo Bellini, Aleksander Borodini ja Hans Christian Lumbye looming. «Lumbye on näiteks Taani üks viljakaimaid heliloojaid, keda võib võrrelda Johann Straussiga,» tõi Mägi välja. Lumbye teeniski oma eluajal välja hüüdnime Põhjamaade Strauss.

Vanemuise sümfooniaorkestri tasuta suvekontserdiks ehitatakse Kassitoome orgu lava. Kontsert algab kell kaheksa õhtul, publik võib end istuma sättida juba poole seitsmest alates. Nagu eelmisel aastal, salvestab ka tänavuse kontserdi Eesti rahvusringhääling.

Mullu suvel kogunes Kassitoome nõlvadele sümfoonilist muusikat nautima ligi kuus tuhat inimest, nende seas ka päris pisikesi muusikasõpru. Publiku hulk on iga aastaga tublisti suurenenud. Sel aastal oodatakse ligi seitset tuhandet kuulajat.

«Kassitoome mõjub alati võluvalt ning kui sinna lisada veel klassikaline muusika ja vaikselt hämarduv taevas, siis on meeliülendav kogemus tagatud,» ütles eelmisel aastal suvekontserdil käinud tartlane Keit Mõisavald, kes kavatseb kontserdile minna ka eeloleval pühapäeval.

“On kontraste, on veidi ka sellist muusikat, mis on vabas õhus nii-öelda kergem kuulamine, rääkis Vanemuise muusikajuht Paul Mägi.”

(Tartu Postimees, 24.07.2019)

24.07.2019