Loe

Kaspar Jancis kujundas «Alice’i» arvuti abil

Postimees

Täna jõuab Vanemuise tearis vaatajate ette Mai Murdmaa tantsulavastus «Alice Imedemaal», mille lavakujunduse ja kostüümide autor on Kaspar Jancis.

Kaspar Jancis, Alice tantsib koos paljude veidrate tegelastega lavakujunduses, milles on vineeri ja tekstiili kasutatud tavatult vähe. Kuidas on kujundus valminud?
Suuremalt jaolt võib seda nimetada arvutianimatsiooniks. See on tehtud 3D animatsiooni programmis.

Kumb mõjutas kujunduse loomist rohkem, kas muusika või libreto?
Libreto oli peamine, sest seda me hakkasime emaga koos juba kolm-neli aastat tagasi kirjutama. Aeg-ajalt käisin mõne idee näiteks kostüümide ja projektsiooni suhtes välja, ja tuliste vaidluste tulemusena sündis sellest mingi teine mõte.
See, kuidas ekraanid laval paigutuvad, mis ekraanidel toimub ja milline on stseenide multimeedialik ülesehitus, on enamasti minu välja mõeldud.

Millal valmis projektsioonina nähtav lavakujundus?
Põhiosa sai valmis eelmisel nädalal. Proovides tuli pidevalt pisiasju ümber teha.
Niisama oli muusikaga, seda on Sandor Kallós kuni viimaste päevadeni juurde kirjutanud ja ära võtnud. Protsess on olnud loominguline.

Kuidas on lavastuses lahendatud kiired kasvamised ja kahanemised, mida Alice kogeb raamatus õige mitu korda?
Videoprojektsioonis läheb tegelane vahepeal ekraanile ja siis seal kasvabki. Laval on ka dekoratsioonina neljameetrised jalad ja erinevas suuruses uksed. See on suhetega mängimine.

Tegemist on teie esimese lavakujundusega. Kui kerge või raske oli seda teha?
Sellel hetkel, kui midagi õnnestus, tundus töö hästi kerge, aga kui tekkisid probleemid, siis hakkas tunduma: oli mul üldse tarvis sellega jamama hakata. Tegelikult on olnud kogu aeg huvitav, olen palju asju juurde õppinud.

Lavastaja ütles tunnustavalt, et olete kostüümides tabanud tegelaste karakterit. Kuidas te ise arvate?
Ilmselt on karakterid täppi läinud, sest sai ju ise libreto kirjutamise juures oldud. Kostüümide kavandamine sarnanes küllaltki animafilmide karakterite loomisega. Kui läks praktiliseks tegemiseks, siis kadus sarnasus, sest tuli hakata arvestama inimestega, näiteks kuidas maskis hingata saab.

Millal lugesite oma lapsepõlves esimest korda raamatut «Alice Imedemaal»?
Üritasin seda lugeda kümneaastaselt või varem, ja ma mäletan, et mulle see väiksest peast ei meeldinud. Kui ma selle nüüd seoses lavastusega uuesti läbi lugesin, avastasin hoopis midagi muud. Selles raamatus on väga huvitavaid tahke.

Kas lavastus on mõeldud rohkem lastele või täiskasvanutele?
Nii nagu raamatki, on lavastus universaalne, seda peaks olema nauditav vaadata kõigil.

Alice tantsib Imedemaal

• Vanemuise suures majas esietendub täna kell 18 tantsulavastus «Alice Imedemaal», mis põhineb Lewis Carrolli samapealkirjalisel raamatul.
• Helilooja Sįndor Kallós, lavastaja-koreograaf Mai Murdmaa.
• Kunstnikutöö on teinud muusik ja animafilmilooja Kaspar Jancis.
• Tantsib Vanemuise balletitrupp, nimiosas Hye Min Kim.

07.02.2004