Loe

“Käopesa” tuli vägevalt

Eesti Päevaleht

Legendaarne “Lendas üle käopesa” tulemine Vanemuises on võimas. Ei jää kuidagi alla kunagisele Noorsooteatri menulavastusele, kus peaosas säras Tõnu Kark.
Hannes Kaljujärv on käesoleval hooajal tegelenud usinalt näitlejamüütide purustamisega. Sügishooajal sai ta hakkama Jüri Krjukovi Tevje varjust ülehüppamisega. Nüüd siis Tõnu Kargi Käopesa McMurphy-legend.
Noorsooteatrisse lavastama kutsutud Vjatšeslav Gvozdkovi “Lendas üle käopesa” polnud eriti originaalne – laias laastus oli tegemist siiakanti poliitilistel põhjustel mittejõudnud Milos Formani filmi lavavariandiga, mis toimis tollases ühiskonnas elektrifitseerivalt. Mart Koldits paneb seevastu suveräänselt aktsente. Lavastuses on näha selged teemade liinid, inimkujud on jagatud selgesse süsteemi, mida see näidend eeldabki. Tõstab pealik Bromdeni koos ta monoloogidega ettepoole nii misanstseenis kui ka teemana. Ja Riho Kütsar vastab sellele esiletõstmisele tänulikult – tema Bromdenis on ärevat sõnumit, ja mis veel tähtsam, sugereerivat jõudu, millega see esile tuua.
Vanemuise lavastus on rabedam, Koldits ei oska liine kokku mätsida ja stseene üles ehitada, nagu tegi seda juba tollal vana teatrihunt Gvozdkov. Ka kulminatsiooniline kallaletungistseen õde Tatchedile oleks võinud olla vähe enam publikule “söödavamaks” timmitud. Ehk siis psühholoogiliselt loogilisemaks ja arusaadavamaks.
Tänase päeva McMurphy tajub suuremat ohtu. Kui Hannes Kaljujärve mängitud peategelane saab teada, et teised hullumaja patsiendid võivad päevapealt minema jalutada ja tema saatus on kitlites maniakkide käes, jääb ta tõsiseks, ja see tõsidus on kõlav. See on enamat kui konstruktsioon, millena see sündmuste käigu hinnang mõjus “Käopesa” esimeses lavastuses. Ähvardavamalt mõjuvad ka Õde Ratchedi (Külliki Saldre) “rühmateraapia” stseenid.
Hea on Vanemuise lavastuse meeskonnatöö, siin on rohkesti toredaid leide. Kolditsa lavastus ei ekspluateeri üle värvikaid hulle nagu Ruckley ja kolonel Matterson, pigem jäävad nad tagaplaanile. Niisamuti on vähem hoogu pummelungistseenis. Tegemist on millegi ratsionaalsega, laval toimub kõik järjekindlalt nagu masin. Mis olevatki selle lavastuse sõnum.

Lendas üle käopesa
• Lavastaja: Mart Koldits
• Kunstnik: Jaanus Laagriküll
• Osades: Hannes Kaljujärv, Riho Kütsar, Aivar Tommingas, Margus Jaanovits, Indrek Taalmaa jt
• Vanemuise teatris

06.03.2004