Loe

Kallid, kuid tõhusad reisid raja taha

Raimu Hanson, Postimees

Raimu Hanson, Postimees

Kuigi Vanemuise külalisetendused Helsingis läksid maksma peaaegu kolmveerand miljonit krooni, kavatseb teatrijuht Paavo Nõgene neid vanemuislastega edaspidigi ette võtta.

Vanemuine näitas Soome Rahvusooperi väikses saalis Mare Tommingase tantsulavastust «Peer Gynt» ja Verdi ooperit «Tosca», mille on Mikk Mikiveri lavastuse järgi taaslavastanud Ervin Õunapuu.

Kõik kokku arvutanud, nimetas Paavo Nõgene ümmarguse 700 000 krooni, mille hulka on arvestatud külalisetenduste transpordi, majutuse ja teatriruumide kasutamise kulud ning vanemuislaste päevarahad. «Vanemuine sai selleks ringreisiks toetust Eesti Kultuurkapitalilt, Tartu linnalt, Vanemuise aastasponsoritelt ja teatri enda eelarvest ning etenduste piletitulult,» märkis teatrijuht.

Puccini vajab avarust

Etenduste kriitika Helsingin Sanomates oli sõnakam «Tosca» suhtes. Arvustaja on olnud juba ette skeptiline otsuses esitada Puccinit Soome Rahvusooperi väikses saalis. «Puccini vajab avarust,» arvab ta. «Vanemuise sümpaatne orkester oli väljakutse ees lootusetu.»

Kuigi Jassi Zahharov jäi Scarpia osas kriitiku arvates dramaatiliselt väljenduselt ühekülgseks, avaldas tema hääl lõppkokkuvõttes muljet. Seevastu Pille Lill ei suutnud Tosca isiklikku draamat päris täielikult välja tuua.

Kristian Benedikt Cavaradossi rollis on aga varjundirikas tenor ja ühtaegu võimekas näitleja. Mihkel Kütson juhatas orkestrit kindlal käel ja elavalt.

Kulukas ja keeruline

«Peer Gynti» arvustaja leidis Helsingin Sanomates, et Vanemuises on hea tantsutrupp, mille juured on küll klassikalises tantsus, kuid oskused lubavad teisigi stiile veenvalt esitada. Vladimirs Latišonoks oli nimirollis kriitiku meelest köitev, olemuselt noor ja haavatav, hüpetes harvanähtavalt kerge ja lennukas.

Seekord tuli üle lahe saata peaaegu 200 vanemuislast. Vaevast ja kuludest hoolimata peab Paavo Nõgene väljaspool Eesti piire etenduste andmist siiski mitmel moel kasulikuks.

Eeskätt kasvab kollektiivi enesekindlus ja ühtsustunne. Pealegi jääb raja taha külastajaid, kes kannavad oma elamusi Tartu teatri kohta laiali. 

12.11.2007