Loe

Kaljujärv lendab üle käopesa

Eesti Päevaleht

Laupäeval esietendub Vanemuise teatris menunäidend “Lendas üle käopesa”, milles peaosa, mässumeelset Randle Patrick McMurphyt mängib Hannes Kaljujärv.
Ka Vanemuise “Lendas üle käopesa” tõotab tulla menuk, tüki piletid on broneeritud käimasoleva hooaja lõpuni. “Ma ei saa öelda, et kõik on välja müüdud, sest mõni pilet võib broneeringu alt vabaneda, kuid ära on broneeritud kõik etendused kuni kevadeni,” iseloomustas Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema publiku huvi uuslavastuse vastu.
Ken Kesey romaani “Lendas üle käopesa” põhjal vändatud samanimeline film võitis 1976. aastal viis Oscarit, sealhulgas parima filmi, parima lavastaja ja parima mees- ja naisnäitleja auhinnad. Eestis jäi film näitamata, sest selle oli lavastanud Tšehhoslovakkiast ärakaranud Miloš Forman, pealegi käsitlesid raamat ja film ühiskonnamudelit, mis kopeeris totalitaarset ühiskonnakorda.
Kui 1985. aastal mängis Noorsooteater näidendit, mille oli Kesey romaani põhjal kirjutanud Dale Wasserman, kujunes sellest teatri suursündmus. Tõnu Kark tuli lavale samasuguse musta mütsiga, mida kandis Formani filmis peaosaline Jack Nicholson.
Seekord lavastab “Lendas üle käopesa” eeloleval kevadel lavastajana kõrgema lavakunstikooli lõpetav Mart Koldits. Kui Noorsooteatri lavastuse puhul pani rahva vaimustusest püsti seisma varjatud võitlus totalitaarse riigikorra vastu, siis nüüd, muutunud oludes kergitab lavastaja esile ühiskonna kui “suure masina” teema. “Masinlik keskkond suhtub inimesesse kui masinasse,” selgitas Koldits. “Inimesed hakkavad suhtuma teineteisesse kui masinatesse – sa kas oled efektiivne ja produktiivne või oled haige ja rikkis.”
Inimestest saavad mutrikesed suures masinavärgis ning see masinavärk üritab igati kaasa aidata, et inimesed tunneksidki ennast tühipaljaste mutrikestena. “Toimub vaimne tasalülitamine. Siit ka tugevuse ja nõrkuse teema. Praeguses Eesti ühiskonnas ei sallita nõrku. Ja inimest, kes ei taha olla edukas, peetakse alaväärseks. Aga kas edukus on alati tugevuse näitaja?”
Vanemuise väikese maja lavale ehitatud psühhoneuroloogiahaiglas on Hannes Kaljujärve McMurphy oponendiks õde Mildred Ratched, keda mängib Külliki Saldre. Indiaanipealik Bromdeni olulises rollis on Riho Kütsar. Veel teevad suurlavastuses kaasa Vanemuise draamatrupi näitlejad Aivar Tommingas, Margus Jaanovits, Indrek Taalmaa, Raivo Adlas, Karin Tammaru ja Katrin Pärn. Kunstnikutöö on teinud Jaanus Laagriküll.
Mart Kolditsa eelmine lavastus oli Tallinna Linnateatris Viktor Pelevini romaani “Tšapajev ja Pustota” dramatiseering.

Lendas üle käopesa
• Lavastaja: Mart Koldits
• Osades: Hannes Kaljujärv, Riho Kütsar, Aivar Tommingas, Margus Jaanovits, Külliki Saldre
• Vanemuises alates 28. veebruarist

26.02.2004