Loe

Kalender avab tee eesti teatri aastasse

Tartu Postimees

Eile esitles Vanemuine kalendrit «Lydiast Anuni», mis on välja antud läheneva eesti teatri aasta puhul ja mille maikuuleheküljel kujutatud Ida Urbeliga on seotud selle ajaloolise aasta järgmine eelüritus.
Kandlekujuliste lehtedega lauakalendris on teatriajaloolisi fotosid 25 silmapaistvast naisest läbi kogu Eesti vanima kutselise teatri ehk Vanemuise ajaloo. Eilsele esitlusele Irdi tuppa sai neist isiklikult kohale tulla viis.

Koidulast Talini

Eesti- ja ingliskeelse tekstiga kalendri esikaanel on eesti rahvusliku teatri ja näitekirjanduse rajaja Lydia Koidula foto. Viimasel leheküljel on rahvusvahelise haardega dirigendi Anu Tali pilt.
Kalendri on koostanud Vanemuise draamatoimetaja Sven Karja. Koostamist kavandades meenus talle, et Vanemuise ilmet on läbi aegade kujundanud võimsad naised. «Juba näitejuhtide ja dramaturgide rea algusest leiame naise, Lydia Koidula,» märkis ta.
Kalendri on kujundanud Signe Kaljurand. Koostamisel osalesid ka teatri raamatukoguhoidja Kuno Otsus ja kirjandusala juhataja Anu Tonts.
Üks kalendris kujutatud kuulsaid endisi vanemuislannasid, Ugalas ja Endlas koreograafina tegutsenud ning Vanemuise balletitrupi asutanud Ida Urbel oleks 16. detsembril võinud saada 105-aastaseks.
Selsamal kuupäeval kell 13 saab ta Viljandis Ugala teatri taga kalmistul praeguse hauaplaadi asemele hauakivi. Selle eest on hoolt kandnud endised vanemuislastest tantsijad ja Eesti Kutseliste Tantsijate Liit.
Kahe ja poole nädala pärast algaval 2006. aastal täitub eesti kutselise teatri algusest sada aastat. Sel puhul üle kogu Eesti korraldatud eesti teatri aasta tipneb 13. augustil Tartus mitme üritusega.

Enne 13. augustit

Enne seda aga koostab Vanemuine Anu Tontsu teatel koostöös Vanemuise Seltsi ja Tartu Ülikooli teatriteaduse õppetooliga näituse «1906» ja eksponeerib seda ka mujal Eestis.
Andrus Kiviräha näidendi «Teatriparadiis» päevasele esietendusele 27. märtsil järgneb Eesti Teatriliidu aastapreemiate üleandmise tseremoonia ning teatripäeva pidu Vanemuise teatris ja kontserdimajas. Kutsutud on kõik Eesti teatrite umbes 2000 töötajat.
Aastat alustab aga Eesti TV filmi «Libahundi needus» esilinastamisega 1. jaanuaril. Stsenaristid Margus Kasterpalu, Ilmar Raag ja Rainer Sarnet – viimane on ka režissöör – kujutavad «Libahundi» lavastamisi Vanemuises XX sajandil.

Tähtsündmusi
Eesti teatri aasta tipneb Tartus 13. augustil 2006:
• Eesti vanima kutselise teatri Vanemuise sajandal aastapäeval saadetakse pärast Jaan Unduski näidendi «Quevedo» esietendust teatrituli rändteatriga teistesse Eesti teatrilinnadesse
• Vanemuise terrassil avatakse eesti kutselise teatri rajaja Karl Menningu skulptuur, mille autor on Mare Mikof
• Vanemuise kirjastatuna jõuab lugejate kätte Ülo Tontsu raamat «Kolmkümmend aastat teatriehitamist. Vanemuise sõnateater 1955–1986»

14.12.2005