Loe

Kaks näitlejat toovad laste ette kratimängu

Tartu Postimees

Homme keskpäeval näevad lapsed Sadamateatris esimest korda «Kratimängu», kus kaks näitlejat ja kaks kratinukku esitavad loo Edgar Valteri lasteraamatu ainetel.
Raamatu «Isand Tuutu ettevõtmised» on «Kratimänguks» kirjutanud ja lavastanud Margus Kasterpalu. «Lavastus kõneleb sellest, kuidas asjad, mis esmapilgul võivad tunduda ilmvõimatud, on siiski olemas või osutuvad võimalikuks,» ütles ta.
Kunstnikutöö, sealhulgas ka kratid, on teinud Kadri Karu ja Annika Aedma Viljandi Kultuuriakadeemiast. Krattidega mängivad Katrin Pärn ja Aivar Tommingas.

Päriselt ja mängult

«Täiskasvanud inimesi on elu õpetanud tegema vahet, mis on mängult ja mis päriselt,» selgitas Kasterpalu. «Lastel on aga kõik päriselt – ka see, mis täiskasvanu arust on mängult.»
«Kratimäng» ongi lavastaja sõnul üles ehitatud just sellele äratundmisele, et kui näitlejad mängivad nagu lapsed, siis igakord ei olegi päris selge, kust läheb piir tegeliku ja mängu vahel.
«Nii saab öelda ka tõsiseid ja valusaidki asju, mida täiskasvanute pärismaailmas hästi öelda ei saaks,» märkis Kasterpalu.
Näidendi «Kratimäng» aluseks oleva raamatu «Isand Tuutu ettevõtmised» järgi on Pärn ja Tommingas juba mänginud – kuus korda mullu detsembris Lutsu teatrimajas.
Kuigi too lavastus kandis nime «Kratijutte kamina paistel», mängisid ka tookord Kasterpalu lavastajakäe ja Tartu Teatrilabori sildi all kaasa kratid Kratu ja Krata. Nüüdseks lavaeluks on nad vahepeal pisut kosunud.
«Mängukogemus näitas ära nukkude nõrgad kohad ja kunstnikud tegid nad selleks lavastuseks ümber,» selgitas lavastaja.
Teine mänguruum on dikteerinud lavastuses muidki muudatusi. Muu hulgas on lisandunud üks pilt, mille aegu käib tegevus pööningul. Toomas Lunge on loonud muusikalise kujunduse, mis koosneb põhiliselt justkui mängutoosi helidest.
Enne mulluse lavastuse esietendust tunnistasid Tommingas ja Pärn, et ei ole teatrilaval varem nukkudega mänginud. Saadud kogemused kuluvad nüüd ära.
«Aivar ütles, et ma saan juba hästi hakkama, et mul võib olla nukkudega tulevikku,» ütles Pärn muiates.
Eelmine lavastus oli Tommingase kinnitusel lastele meeltmööda olnud.
«Mõnele meeldisid rohkem näitlejad ja teistele rohkem nukud, kuigi see ei ole tegelikult nukulavastus,» meenutas ta eilse proovi eel. «Ühele lapsele oli meelde jäänud ainult see, kuidas kratid lõpus lendama hakkasid.»
«Kratimängu» esietendus algab Sadamateatris homme kell 12, kaks järgmist etendust on 26. oktoobril kell 11 ja 14.

Krattide meisterdamine

Pärast esietendust on kõigil väikestel teatrikülastajatel Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema teatel võimalik kratte meisterdada ja soovi korral oma kratid võistluselegi panna. Võistlustöödest koostab teater näituse.
Järgmine lasterohke esietendus on Vanemuise mängukavas 26. novembril, kui valmib ballett «Pähklipureja» koos «Petteri ja Lotta jõulumaaga».

22.10.2004