Loe

Kaarel Irdi toas võtab teater vastu oma külalisi

Tartu Postimees

«West Side Story» esietenduse vaheajal kogunes paarkümmend kutsutut eesotsas president Arnold Rüütliga Vanemuise suures majas Kaarel Irdi portreeskulptuuri tagusesse ruumi, et osaleda külalistoa avamisel.
Avasõnad öelnud teatrijuht Aivar Mäe selgitas, et selles toas saavad Vanemuise külalised veeta etenduste vaheaegu ning et veel pool aastat tagasi tegi siin tööd draamajuht Ain Mäeots.

15 istekohta

15 istekohaga toas on muu hulgas suur Kaarel Irdi portree ja hiigelfoto sellest ruumist tema legendaarse asuka eluaegu. Ajastuhõngu lisavad nelinurkne kell ukse kohal, kaasaskantav raadio Volna 307 ja omaaegsed tudengiteklid.
Kaarel Ird alias Vana Hirmus (1909–1986) töötas peanäitejuhi ning vahepeal ka kunstilise juhi ja direktori ametikohal peaaegu neli aastakümmet ning tegi Tartu ja selle linna teatri kuulsaks üle NSV Liidu ja ka raja taga.

Ird ja muusikalid

Mida võiks muusikalidesse ja operettidesse just mitte vaimustusega suhtunud Vana Hirmus arvata sellest, et tema tuba avati muusikali «West Side Story» kahe vaatuse vahel?
Küsimusele vastas Irdi tütar, näitleja Kais Adlas kiirpilgu heitmisega teatriajalukku.
«Pärast Menningut hakati Vanemuise teatrit päästma operettidega,» meenutas ta isalt kuuldud juttu. «Lõpuks jõuti selleni, et oli 16 operetti hooajal, viimase esietendusel istunud 16 inimest.»
Nii et see, mis pidi majanduslikust katastroofist päästma, tõi just kaasa kunstilise ja majandusliku katastroofi, oli Ird rääkinud.
«Ma arvan, et talle ei meeldinud see uus Viini operett, kus täiskasvanud inimesed käituvad nagu lapsearulised,» lisas Kais Adlas. «Väga hästi rääkis ta Estonia lavastusest «Mees La Manchast» ja ka «West Side Storyst», mida konsikad tegid.»
Irdile meeldis selle Leonard Bernsteini muusikali tugev dramaturgiline materjal ja hea muusika. «No mis saab selle vastu kellelgi olla,» ütles Kais Adlas.

21.02.2005