Loe

Juubelit tähistav Vanemuine esitleb teatriraamatut

Eesti Päevaleht

12. augustil, kui Eesti kutseline teater saab 100-aastaseks, esitleb Vanemuine teatrikohvikus „Shakespeare” Ülo Tontsu uhiuut raamatut „Kolmkümmend aastat teatriehitamist”.
Teos annab ligi 350 leheküljel põhjaliku ülevaate Vanemuises tehtud sõnateatrist aastatel 1955-1986. Valitud ajajärj hõlmab perioodi mil Vanemuise teatri juhiks oli Kaarel Ird.
Eessõnas ütleb autor, et tegemist ei ole siiski Irdi-raamatuga. „Nende kaante vahel on kirjas jutustus ühest esiletõusvast etapist „Vanemuise” kui sõnateatri loos,” kirjutab Tonts. Samas tõdeb ta, et nii või teisiti tõuseb Kaarel Ird selle raamatu peategelaseks.
„Nende kolmekümne aasta „Vanemuine” oli Irdi elutöö, tema „parim lavastus”, nagu ta ise ütelnud on. Mitte lihtsalt teatri juhtimine ja tööshoidmine, vaid visioonide loomine ja nende elluviimine. Eesti teatriloos ei oskagi sellele pingutusele midagi võrreldavaks kõrvale panna.”
Kirjandus- ja teatriloolane, kriitik ja õppejõud Ülo Tonts on olnud Vanemuise teatriga seotud ligi pool sajandit. 1959. aastal kirjutas ta oma esimese teatriarvustuse, 1970. aastal kutsuti ta Vanemuise kunstinõukogu liikmeks, kus Tonts on tegev tänaseni.
Lisaks uue raamatu esitlusele korraldab Vanemuine laupäeval, 12. augustil Tartu laululaval Eesti kutselise teatri suure sünnipäevakontserdi, kus publiku ette astub ligi 80 näitlejat kõigist Eesti teatritest. Samuti avatakse Vanemuise suure maja terrassil Eesti kutselise teatri rajaja Karl Menningu skulptuur.
Eesti kutselise teatri sünnipäev lõpeb südaööl Vanemuise suure maja esisel nõlval toimuva tuletseremooniaga, mille tarvis jõuab tuli kohale äsja lauluväljakul lõppenud suurkontserdilt.
Karl Menningu kuju avamine ja sellele järgnev Ülo Tontsu teatriraamatu esitlus algavad 12. augustil kell 15. Kohale on oodata ka Kaarel Irdi ennast. Suur sünnipäevakontsert algab kell 20.

10.08.2006