Loe

Juss Haasma: „Härra Lumière’i on ses kostüümis täpselt nii keerukas mängida, et esimese vaatusega kulutasin 636 kilokalorit.“

Aigi Viira, Õhtuleht

„Küünalt ehk härra Lumière’i on ses kostüümis täpselt nii keerukas mängida, et esimese vaatusega kulutasin 636 kilokalorit,“ sõnab näitleja Juss Haasma, kel laup pärast muusikali „Kaunitar ja koletis“ esimest vaatust higist leemendab. Targu on ta end puhkepausiks vabastanud raskest küünlaparukast ning pikk-kuue riidepuule riputanud. „Näe, kõik mu valatud higi,“ osutab Juss, et kuueselg on ligemärg.

Teine vaatus tõotab tulla leebem, kinnitab Juss: „Seal on mul vähem keksimist!“ Juss möönab, et kunagi varem ta nii keerukat kostüümi laval kandnud ei ole, kuid uus kogemus on isemoodi vahvagi. „Ei saa tegelda kõrvaliste asjadega, kui kostüüm on seljas,“ selgitab ta. „Ei saa telefonis tšillida ega vett juua! Hea, et mul on siis abistavad assistendid olemas.“

„Ei saa ma uksi avada ega nina sügada.“

Trafficu liider Silver Laas on Jussiga selle muusikali puhul ühes paadis. „Küünla roll on üks mängitavamaid rolle ses muusikalis,“ kiidab Silver, kes Jussiga kahasse härra Lumière’d kehastab. „See on huvitav kuju, hästi mänguline tegelane ja teda on äge teha. Väga palju on lusti ja rõõmu!“ Mis puudutab aga Lumière’i kostüümi, siis see on ka Silverile paras piin. „Kui kostüüm on seljas, on mu käed kostüümi sees kinni – ei saa ma uksi avada ega nina sügada,“ muigab ta. „Etendus kestab kolm tundi ja kogu selle aja ei saa ma oma käsi absoluutselt kasutada!“

Selle tõttu pole Silveril etenduse ajal põhjust isegi mitte suitsuruumi põigata – küünlaleekideks kujundatud kätega pole lootustki sigaretti põlema süüdata: „Sigaretid jäävad selle etenduse ajal tegemata. Istun lihtsalt ühe koha peal paigal,“ naerab Silver ja tõdeb, et tunneb end pisut ahistatuna. „Lisaks sellele kostüümile on mul ka viiesentimeetrised kontsad all. Need on küll laiad, aga siiski kontsad! Harjutasin nendega kõndimist tublisti, kõndisin mööda teatrimaja edasi-tagasi.“

„Kirjutasin ise loo, kus sain printsi mängida.“

Võimas lavakujundus ja pöörased kostüümid on Jussi sõnul säärase muinasloo puhul loomulikud: kui lavastama hakkab Georg Malvius, siis lihtsalt ei ole teist varianti! Nii peabki olema, et laval avaneb kihvt maailm, mis on kolossaalne! Teistmoodi ei saakski seda lugu põnevalt serveerida.“

Lavastaja Georg Malvius, kes on juba kaks päeva enne esietendust silmanähtavalt rahulolev, tunnistab, et ta on tegelikult kogu aeg tahtnud muinasjutte lavale tuua. „Muusikal „Kaunitar ja koletis“ on lihtsalt imeilus lugu,“ lausub ta. „Ning see pole üksnes lastele, vaid igas vanuses publikule mõeldud muusikal.“ Georg ise on lapsest saadik muinasjutte jumaldanud ning neid ka ise kirjutanud. Olude sunnil. „Kui olin 11aastane, lavastati koolinäidend ja ma tahtsin väga printsi mängida,“ meenutab ta. „Printsiks ma ei saanud, veel enam, mulle ei antud üldse rolli. Siis otsustasin, et tuleb ise näitemäng teha. Kirjutasin ise loo ja endale rolli, printsi rolli. Ise lavastasin, ise mängisin printsi. Ning sellest ajast saadik ma lugusid lavastangi.“

***

Tõeline muinasjutt teatrilaval

Laupäeval Vanemuise teatri suurel laval esietenduv muusikal „Kaunitar ja koletis“ on lugu südametust ja isekast printsist, kes on karistuseks moondatud koletiseks. Et uuesti inimeseks saada, peab prints-koletis õppima armastama kaunist neidu, kelle ta on oma võlulossi vangistanud. Muusikali aluseks on Disney Pictures’i 1991. aastal linastunud muusikaline animafilm, mis omakorda on loodud Jeanne-Marie Leprince de Beaumont’i klassikalise muinasjutu ainetel. Muusikali helilooja on Alan Menken, laulusõnade autorid Howard Ashman ja Tim Rice, libreto autor Linda Woolverton, Disney originaali lavastaja Robert Jess Roth.

Muusikali lavastab Vanemuise teatris Georg Malvius (Rootsi), muusikajuht on Martin Sildos, koreograaf Adrienne Ǻbjörn (Rootsi), lavakunstnik Iir Hermeliin, kostüümikunstnik Mare Raidma, valguskunstnik Palle Palmé (Rootsi), tõlkijad Tõnu Oja jaVillu Kangur. Osades Saara Kadak või Kärt Anton, Kalle Sepp või René Soom, Aivar Tommingas või Lauri Liiv, Silver Laas või Juss Haasma, Mihkel Tikerpalu või Oliver Timmusk, Andres Mähar või Simo Breede, Merle Jalakas või Ele Millistfer, Anett Viinalass või Nele-Liis Vaiksoo, Norman Salumäe või Saamuel Pilpak, Karmen Puis või Kristina Vähi ja Risto Orav. Laval on Vanemuise ooperikoor, balletitrupp ja sümfooniaorkester.

(Õhtuleht, 22.11.2018)

22.11.2018