Loe

Juhtkiri: aivar mäe Vanemuise direktoriks

Tartu Postimees

Vanemuise teatrit on juba mõnda aega juhtinud direktori kohusetäitja. Teatrihuvilised, linn ja kindlasti teatrirahvas ise ootavad, et kt ei jääks teatrijuhi nime taha liiga pikaks ajaks. Kt on ikkagi kt, kuigi tema töö võib olla väärt mitut direktorit.
Tartu Postimehe küsimusele – kes võiks olla Vanemuise uus juht? – vastas Andres Dvinjaninov: Vanemuine on Eesti teatripildis üks toredamaid ja samas ka raskemaid teatreid. Mis rõõm, kui ühes majas on olemas tantsijad, lauljad, muusikud ja näitlejad. Ja samas on kogu selle kontseptsiooni tekitamine, kooshoidmine ja arendamine kindlasti väärt teist Kaarel Irdi.
Siin ongi vastus. Tartu Postimehe arvates peaks Vanemuise uus direktor olema kindlasti aivar mäe.
Ei, siin ei ole tegemist trükiveaga.
Väikeste tähtedega nimi tähendab seda, et Vanemuise uus direktor peaks olema sama jõuline juht nagu on seda Aivar Mäe kt-na teatri eesotsas olnud.
Muidugi peab see jõud minema Tartu teatri edendamise heaks, mitte teatri ühendamisele mõne muu kihvti organisatsiooniga. Muidugi saab teatrit kiiresti päästa mitmete finantsiliste ja turunduslike võtetega, kuid lõppude lõpuks otsustab kõik ikkagi repertuaar, lavastajad ja näitlejad.
Ja direktor. Kui Aivar Mäe ise tahaks, võiks temast suure tõenäosusega saada just seesama «teine Kaarel Ird».
Muidugi muutunud, tänapäevane ja muusikalegi armastav, kuid oma olemuselt tugev ja jõuline juht. Sest teatrit saab hästi juhtida ainult Vana Hirmus või Carabas Barabas, kui oskame nende üksjagu kurjade nimede taga näha jõudu, loovust, kompromissitust, endast andmist ja teiste järelekutsumist.
Seepärast on täiesti mõistetav Aivar Mäe lause ajalehes, et ta ei tahaks oma kohta üle anda nii-öelda inimesele tänavalt.
Seda ei peagi tegema, kuid selleks peaks Aivar Mäe tegema selge valiku, loobuma Eesti Kontserdi juhi toolist ja valima Vanemuise juhi tabureti. Saneerijana võib ju mõnda aega kahe tooli peal korraga istuda, igapäevane juht ei saa aga nii olla.
Vanemuine peaks olema ju piisavalt keeruline, kuid huvitav, Tartu linn peaks olema ju piisavalt uhke ning Tartu linnavalitsuski piisavalt kompromissitu, et Vanemuist ei juhiks poole kohaga direktor. Ja jõudu peaks meie linnal olema ju ka piisavalt, et panna aru pähe kultuuriministrile: ärgu saatku Vanemuisesse inimest tänavalt ega ka liiga pikaajalist kt-d.

10.05.2004