Loe

Juhan Liivist tehakse ärkamisaja sohipoeg

Andres Laasik, Eesti Päevaleht

Andres Laasik, Eesti Päevaleht

Vanemuise fiktsioonis segatakse Eesti kultuuriloo suurkujud lennukasse müsteeriumi.

Reedel esietenduva näitemängu autor Loone Ots on oma teose rajanud väitele, et Juhan Liiv on keiser Aleksander II ja Lydia Koidula kohtumisest sündinud vallaslaps. Näitemängus on ka Koidula ja keisri kohtumise stseene ning õuekunstnik professor Köler, kes kohtumise korraldab.

Skandaalse ajalooversiooniga välja tulnud Loone Ots on väljendanud Vanemuise teatri videos mõningast hirmu. “Kui mind hakatakse etenduse ajal tomatite ja munadega loopima, olen ma Vanemuises esimene, kellele see osaks saab,” ütleb Ots.

Tegevus ei piirdu ainult ärkamisajaga, vaid viib vaataja ka 20. sajandi algusse. Seal on stseene, kus Juhan Liiv tunnistab hullumajas oma siniverelist päritolu Juhan Luigale ja kuulsale psühhiaatrile doktor Tšižile. Loone Ots tunnistas, et esmakordselt kohtas ta Liivi kuningliku päritolu viiteid Tuglase teostes.

“Koidula vere”, mille autor on Ïanri nimetanud fantastiliseks fragmentaariumiks, lavastab Ain Mäeots. Koidulat kehastab seal Ragne Pekarev. Papa Jannsenina teeb Vanemuise suurel laval debüüdi Rein Pakk, Juhan Liivi mängib Ott Sepp, kes on ka Juhan Liivi “isa” keiser Aleksander II. Veel on näitemängus kaks vene naisrevolutsionääri, keda kehastab kordamööda Alina Karmazina.

Suur osa saksa keeles

Kujunditelt on näitemäng ajalooliselt autentne. Dialoogid on näiteks kirjas enamasti selles keeles, milles ajaloolised tegelased oma kõned pidasid, ehk siis suur osa on saksakeelne.

“Koidula veri” on Loone Otsa debüütnäidend ja sai 2005. aastal Eesti näitemänguagentuuri näidendivõistlusel ergutusauhinna.

“Koidula veri”
Lavastaja: Ain Mäeots
Osades: Ragne Pekarev, Rein Pakk, Tanel Jonas, Raivo Adlas, Martin Kõiv, Marika Barabanštšikova jt
Esietendub reedel, 11. aprillil. 

10.04.2008