Loe

“Jesus Christ Superstari” nimiosaline käis Eestis

Eesti Päevaleht

Aasta pärast ise Jeesuse ikka jõudev Norra tenor Stephan Hansen, lõunamaise välimuse ning üllatavalt jõulise ja kandva häälega näitleja, valiti mõni kuu tagasi Vanemuise teatri suvise suurprojekti nimi-osatäitjaks.
Pikajuukseline Hansen on pärast 476 Jeesuse-etendust oma rolli nii sisse elanud, et kipub jumala poja nime mainimise peale juba tahtmatult reageerima. Jeesust on ta kehastanud nii Norras kui ka Rootsis, nüüd seisab ees kaheksa etendust Eestis.

Analüüsib publikut

Stephan Hansen on Oslost pärit laulev näitleja, kes enne Göteborgi teatri- ja ooperikooli astumist õppis neli aastat Stokholmis psühholoogiat. Seepärast ei maksa eriti imestada, et ta pärast 12 tundi Eestis olemist teeb juba järeldusi eestlaste rahvuslike iseloomujoonte kohta. “Te olete teistmoodi kuulajad – tähelepanelikud, reserveeritud. See tähelepanek aitab mul Jeesuse rolli paremini siinsele publikule mõistetavaks teha.” Kuna Skandinaavia on sügavamate kristlike traditsioonidega piirkond kui Eesti, siis loeb ta oma ülesandeks koondada tähelepanu märtri ja lunastaja keskmest laiemale taustale.
Eesti kultuurielust laiemalt ei tea Hansen veel suurt midagi, vaid niipalju, kui turistibukletist lugeda jõudis. Siinsest “Jesus Christ Superstari” meeskonnast on ta väga heal arvamusel. “Georg Malvius on suur staar, mul on au temaga koos töötada. Pealegi on see esimene kord, kui ma Jeesuse rolli inglise keeles esitan, see on omaette väljakutse.” Mitte et mehel keeleprobleeme oleks. Ta vuristab soravalt oma lemmikute prantslaste nimesid, kelle heliloomingule tuginedes on ta kirjutanud paar soolo-muusikaetendust, ning nostalgitseb pikalt Michel Legrandi muusikal põhineva “Cherbourg’i vihmavarjude” teemal, pihtides oma kiindumust Catherine Deneuve’i, “kes on siiani sama võluv kui aastal 1964”.

Pilatus aina tähtsam

Religioosse inimesena on tal side oma karakteriga sügavamgi, kui esmapilgul tundub. Vaid neli aastat aktiivselt näitlejatööd teinud mehele on Jeesus siiani suurim roll. ““Jesus Crist Superstar” on kahtlemata parim rokkooper, mis kunagi kirjutatud. Muusikaline pool on mulle väga hingelähedane. Pealegi on tüki temaatika ajatu. Kui paar aastat tagasi oli raskuspunkt veel Juudasel, kelle silme läbi seda lugu jutustatakse, siis tänasel päeval saab aina tähtsamaks Pilatuse osa, tema suhtumine ja hinnangud.”
Muusikali dirigent Tarmo Leinatamm kommenteeris osaliste valikut ikka vana teada-tuntud Eesti väiksusega, kandvaid muusikalitähti eestlaste hulgas lihtsalt napib. “See, et peaosaliste valik lõpuks Atlandi ookeanist Vaikse ookeanini ulatub, ei olnud eesmärk omaette.” Nimelt sai Pontius Pilatuse rolli Rootsist pärit Alexander Lycke, Peetrusena astub üles filipiinlane Rommel Singson. Vanemuise direktori kohusetäitja Aivar Mäe tõstis esile Vanemuise suure maja kõrvale ehitatava lava omapärast ehitust. “Ristikujuline lava võimaldab vaatajatel olla esinejatele palju lähemal kui varasematel etendustel. Nüüd peaks ära jääma vaid figuuride järgi orienteerumine.”

Jesus Christ Superstar
• Andrew Lloyd Webber, Tim Rice
• Lavastaja: Georg Malvius
• Kunstnik: Ellen Cairns
• Muusikaline juht ja dirigent: Tarmo Leinatamm
• Osades: Stephen Hansen, Vaiko Eplik, Liisi Koikson, Aivar Tommingas, Alexander Lycke jt.
• Esietendus 11. juunil Vanemuise suvelaval

03.03.2004