Loe

Jesus Christ Superstar trotsis tormi, äikest ja vihma

Postimees

Pea vastu, ilmataadikene! loeb dirigent Tarmo Leinatamm taevale sõnad peale ja jookseb siis Kreisiraadiost tuntud kepitantsusammuga üle maokujulise lava.
Üks tume pilv ajab teist taga, kümme minutit enne esimese vaatuse lõppu peletas paduvihm publiku puude alla. Natuke hiljem on Tartus Vanemuise välilava ees vaid mõned tühjad kohad. Andrew Lloyd Webberi ja Tim Rice’i rokkooper «Jesus Christ Superstar» on lõpuks, Jeesuse-ea võrra, 33 aastat hiljem, jõudnud Eestis lavale.
Veel enne avamängu esimest nooti võib Vanemuise Jeesuse-loo õnnestumiste hulka lugeda. Kaheksale etendusele oli eileõhtuse seisuga müüdud ligi 20 000 piletit, korraga mahub vaatama 3474 inimest. Järgmistest mängukordadest on kõige tihedamalt välja müüdud tuleva nädala reede-laupäev.
Panused on kõrged – mullu suvel jäi Vanemuise muusikal «Aida» külma ilma tõttu publikult hõredaks, teatri rahakotti auk ning eelmine teatrijuht pidi lahkuma.
Nüüd Vanemuist juhtiv Aivar Mäe on veendunud, et sellisel kujul vabas õhus tehtuna Vanemuine tuleval suvel enam muusikali ette ei võta. «Me läheme muusikalidega statsionaari ja pikendame hooaega. 2005. aastal toome välja kolm uut muusikali,» lubas Mäe.
Laulja Dave Benton ütles, et läheb etendusele parimate ootustega. «Nad on head lauljad ja teevad head tööd,» ütles ta. Bentonile oli eileõhtune juba vähemalt kolmas erinev Jeesuse-lavastus. Algas kõik Arubal filmiga, 1980ndate algul nägi ta tükki Broadwayl ning mullu Londonis täiesti modernset varianti.
Vihjeid tänapäevale on lavastaja Georg Malvius tükki põiminud mitmeid. «Ma olen jutuvestja ja teen oma tööd tänapäevastele inimestele, kes elavad praeguses ajas,» põhjendas ta. Eestis pole Malvius varem vabas õhus lavastanud, ta peab selle ülesande puhul keeruliseks vaataja tähelepanu juhtimist ja hoidmist, pealegi ei saa kasutada valguse kõiki võimalusi.
Publiku sekka oli juba kolmandat aastat järjest jõudnud tükki libretist Tim Rice. «Siin on head show’d. Suurepärane «Aida», briljantne «Evita»,» kiitis ta enne vabaõhusaali sisenemist. Kuid sel korral on tal Eestisse tulekuks veel üks põhjus – ta on puhkusel koos oma kriketisõpradega.
Koos Rice’ga istus eile publiku hulgas Andrew Lloyd Webberi kompanii The Really Useful Group esindaja David Robinson – mees, kes jagab Webberi muusikalide lavastamisõigusi. Muu hulgas ütles Robinson, et loodab vastus küsimusele, kas Vanemuise teater on suuteline lavale tooma muusikale, mille õiguste üle praegu läbirääkimisi peetakse. «Tean, et Paavo (Nõgene – Vanemuise peaprodutsent) on väga huvitatud «Ooperifantoomist»,» märkis ta.
Pärast kella ühtteist, kui norralasest Jeesuse osatäitja Stephan Hansen risti löödi, oli Robinsonil see teadmine tõenäoliselt olemas.

12.06.2004