Loe

Jeesuse loo rokkvariant saab iga päevaga üha lavaküpsemaks

Tartu Postimees

Kui Reimo (10) käis kord taas oma vanatädi juures Vanemuise sööklas einestamas, astus tema juurde üks onu ja kutsus teda lavastusse. Nõnda saigi poisist rokkooperi tähtsaim tegelane, sest ta tuleb ju lavale esimesena.
Koolipoisi etteaste eelneb isegi Juuda osa laulva Vaiko Epliku lavaletulekule. Ka norralane Stephan Hansen tuleb Jeesuse rollis märksa hiljem.
«Jesus Christ Superstari» selgeksõppimine on jõudnud nüüd nii kaugele, et Reimo Suurmets käib proovis koos enam kui saja täiskasvanud laulja, näitleja ja tantsijaga Vanemuise suure maja lähedale ehitatud vabaõhulaval.

Laval enne Jeesust

Teisipäeval tuligi kõigepealt lavale Reimo. Sama osa on küll selgeks õppinud ka temast kaks aastat vanem Mathias Nöps, kuid seekord jättis lavastaja Georg Malvius vanema poisi stseenide lihvimist jälgima pealtvaatajana.
Reimo ei osanud paugupealt öeldagi, kes see onu oli, kes teda lavastusse kutsus, küll aga teadis Mathias: kutsuja oli Jüri.
Seesama Jüri, kelle perekonnanimi on Lumiste ja kes rokkooperis on nii lavastaja assistent kui ka üks preestri osatäitjaid, vaatas proovi esimestest minutitest peale ainiti lavale.
Šoti presbüteri risti kujulise lava äärtel kõrgusid šotlanna Ellen Cairnsi kujundatud 11 meetri kõrgune tempel ja 8 meetri kõrgune madu. Keskosa täitis rahvasumm, kellest veerandsada kandis risti kujutisega lippe ja plakateid. Lava esiosal jälgis mängu Malvius, käed rinnal risti.
Juba hüüdiski lavastaja selles proovis esimest korda stopp. Kohendamist vajas Stephan Hanseni ja väikese poisi suhtlemine. Sealsamas leidis võimaluse rahvasumma astumist ägedamaks õhutada lavastuse koreograaf Jüri Nael.
Orkestriga tehtud salvestise asendas pärast massistseeni Vanemuise kontsertmeistri Irina Oja klaverimäng. Kui lavastajal oli tarvis tegevus peatada, oli nõnda palju hõlpsam muusikat tagasi võtta – piisas vaid noodilehekülgede keeramisest.
Kui Malvius rääkis pärast mängu stoppamist midagi sellist, mis oli määratud kogu trupi kõrvadele, pani tema sõnad eesti keelde ümber Kelli Vilu. See vabakutseline tõlk on teinud Malviusega koostööd juba Tallinnas lavastatud muusikalide «Hüljatud», «Oliver» ja «Miss Saigon» lavastamisel.
Pärast esimest vaatust algas pooletunnine vaheaeg. Näitetrupp valgus teatrimaja poole, lavastaja jäi aga platsile üsna rahuloleva näoga. Kas tõesti võibki esietenduse 11. juuni asemel teha juba näiteks homme? «Nelja päeva pärast,» märkis Malvius rõõmsalt ja kiitis kogu truppi innukuse eest.
Lavastuse tegevus algab väikese poisi langemisega plahvatuses ja lõpeb Jeesuse surmaga ristil. Et Hansen on varem laulnud-mänginud Jeesust ühtekokku 476 etenduses, siis läheb tema ristilöömine libedalt. «Tal on peopesadesse kulunud parajad augud,» ütles Lumiste.
Kas see on tõesti nii või tegi lavastaja assistent musta huumorit, seda saavad vaatajad uurida esietendusel, mis tuleb kaheksa päeva pärast. Läbematud huvilised käivad asja uurimas aga juba praegu nn plangupiletiga.

Üle piirdeaia

Parim koht üle piirdeaia lavale vaatamiseks tundus vähemalt üleeile olevat raamatukoguesise purskkaevu juures. Kui binokkel kaasa võtta, võib proovidest endale igaüks üsna nauditava etenduse teha. Helid tulvavad raamatukoguni päris selgesti.
Alates tänasest proovist võtavad templi ja mao taga puudealuses vineerist ja pleksiklaasist hoones koha sisse Vanemuise sümfooniaorkester ja ansambel Ultima Thule. Näitlejad tulevad lavale kostüümides ja jumestatult. Esietenduseni jääb nädal ja üks päev.

03.06.2004