Loe

Jätkub baleriin Ljalja tähelend

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Tartu Kultuurkapitali nõukogu otsuse kohaselt saab tänavuse aastapreemia Jelena Poznjak-Kõlar – balleti järelkasvu koolitamise ja kauase töö eest balletikultuuri kõrgel järjel hoidmisel.

Jelena Poznjak-Kõlar on sündinud Leningradis, kuigi tema sugulased on valgevenelased. Minskist saigi ta endale lapsena hüüdnime Ljalja, mis tähendab eesti keeles nukukest. «Ma olin armas ja kena, suurte pruunide silmadega nagu nukk,» meenutas ta. «Aga ma vihkasin seda sõna, minu meelest on nukkude silmades ja näos midagi väga rumalat.»

Vanemuislased ütlevad tema kohta siiski tänini Ljalja. «See on mulle midagi omast,» märkis ta. Baleriin ja pedagoog Kui Poznjak-Kõlar oli veel Vanemuise priimabaleriin, tunnustati teda aastakümnete jooksul mitme tiitliga.

Ljalja tähelend jätkub. Mulluste suuremate saavutuste hulka liigitas ta Vanemuise «Pähklipureja» etendamise maailma balleti pealinnas Peterburis. Selles tähtsas esinemises kajastub ka tema pedagoogitöö. Stanislav Feco lavastatavas balletis «Giselle» tantsib kogu kutseline balletitrupp ja peale selle Poznjak-Kõlari juhitava Vanemuise tantsu- ja balletikooli kahe vanema klassi õpilased.

60 000 krooni Tartu Kultuurkapitali juhataja Ülle Koppeli andmeil antakse nii aastapreemia (60 000 kr) kui ka loomingulised stipendiumid (24 000 kr) ja allfondide väiksemad stipendiumid nende saajatele kätte 28. veebruaril Vanemuise kontserdimajas Tartu kultuuriaasta parimate tunnustamisel.

26.01.2007