Loe

Janditamist toetab biitlite algusaja bänd

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Taas üks näide klassika imelisest püsimisest: Vanemuine toob lavale Briti dramaturgi Richard Beani (59) näidendi «Üks mees, kaks bossi», mis põhineb 18. sajandi Itaalia draamakirjaniku Carlo Goldoni rahvalikul komöödial «Kahe isanda teener».

Vaatajate ees on commedia dell’arte laadne jantlik segadus: nutikas, kuid rahatu ja näljane Francis (Andres Mähar) saab võimaluse teenida Rachelit (Piret Laurimaa), kelle identne kaksikvend on noavõitluses tapetud, ning samal ajal Stanleyt (Sten Karpov), kes tolle mehe surnuks suskas.

Kõik tegelased on äärmiselt naljakaks lavastatud ja mängitud. Lavastaja Andres Dvinjaninovi sõnul ongi ühe rahvaliku komöödia ülesanne naerutada. «Ega farsis väga palju mõtteainest ei ole,» ütles ta. «Meil on commedia dell’arte segatud briti huumoriga, nii et Itaalia ja Inglismaa saavad siin Eestimaaga kokku.»

Richard Bean on oma farsi – esietendus oli aastal 2011 Inglise kuninglikus rahvusteatris – sündmustiku kirjutanud 1963. aasta Inglismaale. Sel aastal algas ansambli The Beatles jumaldamine. Samal ajal ja veidi varem olid laialt levinud skiffle’i-muusika ansamblid.

Vanemuise laval on näitlejatele lisaks skiffle’i-bänd, et esitada just sellele lavastusele kirjutatud laule, mille autor on Grant Olding. «Need on meil täiesti autoritruud,» ütles Dvinjaninov. «Nende looja võitis Inglismaal aasta parima muusikalise kujunduse preemia.»

Vanemuise lavastuses on bändi nimeks The Meatles, mis tuleb ingliskeelsest sõnast meat ehk liha. «Peategelane tahab kogu aeg süüa ja et ka meie bändis on suhteliselt kerekaid Kõrsikuid, tuli mul mõte, et võiks biitlite nimes ühe tähe ära vahetada,» ütles Dvinjaninov.

Ansamblis mängib bandžosid (viie- ja neljakeelset) Karl Laanekask. Skiffle’i-bändides oli see instrument üsna tavaline, nagu mitmedki käepärased ja ise­tehtud pillid. «Skiffle oli igamehemuusika,» ütles Laanekask.

Vanemuise sümfooniaorkestri löökpillimängija Margus Tammemäe kaelas on kõlavärvi rikastamiseks pesulaud ja tema ees on kummaline löökriistakomplekt. Selle valmistasid tema juhiste järgi teatri meistrimehed.

02.11.2015