Loe

Jan Uuspõld kirjutab artiklit moraalist

Tartu Postimees

Vanemuises täna esietenduvas «Vabamõtlejas» mängib Jan Uuspõld filosoof Denis Diderot’d, kes peab olude sunnil üsna ootamatult kirjutama entsüklopeediasse artikli moraali kohta.
«Diderot on suhteliselt elumeelas mees,» tutvustas oma rolli Uuspõld. «Tema toast satub läbi käima ahvatlevaid naisterahvaid.»
Näidendi autor Eric-Emmanuel Schmitt (1960) on näidendi pealkirjastanud prantsuskeelse sõnaga «Le Libertin» (1997), mis tähendab nii vabamõtlejat kui ka liiderdajat.

Inimlik vastuolu

«Autor on tahtnud näidata kõikides inimestes olemasolevat vastuolu,» tõlgitses autorit «Vabameelse» lavastaja Madis Kalmet. «Me tahame olla nii moraalsed kui ka amoraalsed ja oleme vastuolude konfliktis.»
Lavastaja on arvamusel, et kui juba autor on näidendile kahemõttelise pealkirja pannud, siis võiks lavastuses mõlemad aspektid toimida võrdselt.
«Vabamõtleja» reklaam on kujundatud nõnda, et võib tekitada vaatajale – kuidas kellelegi – lootuse või vastumeelsuse näha Uuspõldu laval alasti. Kas ta siis ka tegelikult on publiku ees rõivasteta?
«Ma ei tea seda… Kui ta tahab ennast alasti võtta, siis ta võib seda teha, ja kui ta ei taha, siis ei võta. Ma ei tea…» ütles Kalmet muiates.
Uuspõldu ootab järgmisena Vanemuises ees «Teatriparadiis». Selle on kirjutanud Andrus Kivirähk, lavastab Ain Mäeots ja esietendus on teatripäeval, 27. märtsil. «Ma mängin Ruts Baumanit, rahva suurt lemmikut ja hea koomilise sarmiga näitlejat,» ütles Uuspõld.
Pärast sunnitud lahkumist Eesti Draamateatrist on ta uuest aastast vanemuislane. Pere elab Tallinnas, Tartus peatub näitleja Vanemuise külalistemajas.

Kõige lennukam näidend

Maailmas üks enimmängitud prantsuskeelseid nüüdisautoreid Eric-Emmanuel Schmitt on Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema teatel öelnud oma «Vabamõtleja» kohta, et see on tema näidenditest kõige lennukam.
Eestis on varem Schmitti näidenditest lavastatud «Enigma variatsioonid» (2001 Ugalas), «Kahe maailma hotell» (2001 Rakvere teatris), «Valgonesi öö» (2003 Ugalas, pealkirjaks «Don Juani öö») ja «Vabamõtleja» (2003 Vene Draamateatris, pealkirjaks «Alasti tõde»).

«Vabamõtleja»
• Vanemuise väikeses majas esietendub täna Eric-Emmanuel Schmitti filosoofiline komöödia «Vabamõtleja», mille on lavastanud Endla teatri näitleja ja lavastaja Madis Kalmet (pildil).
• Mängivad Jan Uuspõld (filosoof Diderot), Helena Merzin (kunstnik Therbouche), Karin Tammaru (Diderot’ naine), Marianne Kütt (Diderot’ tütar), Marika Barabanštšikova (preili von Holbach) ja Indrek Tulp (Diderot’ sekretär).
• Kunstnik Ann Lumiste, valguskunstnik Margus Vaigur, muusikaline kujundaja Toomas Lunge.

15.02.2006