Loe

Jaan Willem Sibul ei taha olla esimene armastaja

SLÕhtuleht

Ooperiartist Jaan Willem Sibul, kes muusikalis «Chicago» malbe «Härra Tsellofaani» lauluga publikule pisara silma toob, ei tahaks mingi hinna eest esimesi armastajaid mängida. Igavus kuubis. Seevastu keiser Napoleoni on ta valmis mängima iga kell.
«Mulle meeldib ikka pahelisi rolle teha,» naerab ooperilaulja, kes täna «Chicago» viimases etenduses siiski ainsas positiivses osas üles astub. Õnneks aga pole Härra Tsellofaani puhul juttugi nn. esimese armastaja tüübist. «No kuule, mina küll ei tahaks esimesi armastajaid teha!» hüüatab Jaan Willem. Miks mitte? «Minu hea sõber ja kolleeg Mati Kõrts on elu läbi teinud esimesi armastajaid, ilmselt ta ongi hea armastaja, aga näen kõrvalt, kui raske on tal otsida uusi nüansse, et olla laval jälle värskem esimene armastaja,» muigab Jaan Willem. «Kogu aeg ühe tüpaazi juures olla – see ajab hulluks. Mõtlen ikka, kuidas ta sellega hakkama saab.»
Jaan Willem teab, millest kõneleb: tema esimene roll Vanemuises oli operetis «Lõbus lesk», esimese armastaja osa koos Helgi Salloga. Teatav ümarikkus, mis Jaan Willemit kogu aeg saatnud, pole artisti kunagi esimest armastajat mängimast seganud. «See ei loe, kas oled paks või peenike – armastad sa ikka, kannatad sa ikka – nii, kuidas inimene loodud on!» Ja siis hakkab itsitama: «Kui tuleks Spielberg ja ütleks, et tahab minuga poole aasta pärast filmi teha, aga peaksin olema 40 kilo kergem, siis ma ehk olekski 40 kilo kergem!»
Äpuvõitu Härra Tsellofaani roll tuli kaunis lihtsalt kätte. Osatäitja muretses isegi, miks lavastaja talle proovides märkusi ei tee. «Põdesin kohe, kuram, kõigiga teeb tööd ja minu jätab välja – kas ma olen siis nii lootusetu?» naerab Jaan Willem suure häälega. Seevastu Vanemuise ammused Napoleoni-rollid tulid teistsugust teed mööda. «Ja mis võib olla elus suurem rõõm, kui mängida keisrit ennast!» Siinkohal jätab Jaan Willem mainimta, et kaks korda järjest. «Sõjas ja rahus» ning «Pühakus». Esimeses Napoleoni, teises Napoleoni vaimu. «Napoleoni kartsin ikka väga, tegin siis esimest korda Mikk Mikiveriga tööd. Ümberringi olid kõik kuulsad näitlejad ja ma ei julgenud oma ideid välja pakkuda,» muigab artist. Siis küsinud Mikiverilt, kas võib seda ja toda laval teha. Lavastaja vastu: «Sa oled keiser, võid teha, mis tahad!» Napoleoni kummardab Jaan Willem tänini. Sestap on Härra Tsellofaani parimaks sõbraks ei keegi muu kui Napoleon ise.

31.08.2004