Loe

Imeline interpretatsioon

http://www.unt.se, Anders Bragsjö

www.unt.seAnders Bragsjö

Neljapäeval, 23. jaanuaril, külastas sihtasutust Musik i Uppland Tartu Vanemuise Sümfooniaorkester ja peadirigent Paul Mägi. Kontsert toimus Rahuaasta 2014 kultuuriürituste sarjas. Vanemuisel oli kaasas oma solist, eesti rahvusvaheliselt tuntud pianist Ivari Ilja oma muljetavaldavalt pika kasvu, hiiglasliku väljendusjõu ja tehnilise käteosavusega.
Esimeses teoses, R. Schumanni „Introduktsioon ja Allegro appassionato” F-duur klaverile ning orkestrile, oli klaverikunstniku tehniline lihv selline, mida võibki ühelt kontserdipianistilt oodata. Tema samaaegne ühtlaste meloodiakäikude esiletõstmine mõjus aga lausa maagiliselt. Orkester ilmestas Ilja esitust värvikalt rikkalikus ja täidlases kõla- ning rütmipildis. Imeline interpretatsioon.
Frédéric Chopini teoste „Andante spianato” ja „Grande polonaise brilliante” esimese osa moodustab klaverisoolo, poloneesis lisandub hiljem orkester. Esimeses osas liikusid pianisti kaks kätt klaveril teineteisest sõltumatult: vasak käsi katkematu, arpedžeeritult kaunistava saatega, parem käsi sulnilt ornamenditud meloodiaga. Interpreet väljendas poloneesi isamaalist meelsust lausa piiritu briljantsusega. Klaveri meloodilisus, heliread ja ornamentika tungisid esile väljendusrikka dünaamikaga, millele orkester lisas omalt poolt kõlavärvingut ja meeleolu. Kui isamaa-armastust on võimalik muusikas niimoodi väljendada, siis hoidke alt, türannid!
Kontserdi lõpus kõlas Eesti enda helilooja Villem Kapi isamaaline teos „Sümfoonia nr 2 c-moll”. See suurele orkestrile kirjutatud sümfoonia kasutab hilisromantismi kõlapilti, mida on rikastatud uudsemate täiendustega. Muusikast kõlav nukrus, mis seguneb omamoodi sünge huumoriga ja selle olulised pärimusmuusikast saadud mõjutused, annavad tunnistust nii helilooja meisterlikkusest instrumentatsiooni alal kui ka orkestri sama veenvast esitusest ja interpretatsioonist. Muusika tohutu dünaamiline ulatus väljendus äärmise osavusega kogu orkestraalses hiilguses, samas ei jäänud märkamata ka klarneti, bassklarneti, flöödi ja metsasarve olulised soolokäigud.
Et publiku ovatsioonid sümfoonia lõppedes olid tormilised ja kestsid kaua, astusid Vanemuine ning Paul Mägi üles veel ühe elegantse lisanumbriga. Hurmav!
Sellisest muusikute külaskäigust paremat koostöö- ja rahukuulutust oleks raske ette kujutada. Külastage meid jälle, Vanemuine ja Mägi! 
 

29.01.2014