Loe

Imearsti eriline anne lubab mängida traagikat

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Ravitsejate ja imearstide elu näib esmapilgul kadestusväärselt kerge. Pane vaid abivajajale käed peale ning kasu kerkib nii ravitavale kui ka ravijale. Aga mis siis, kui imetegu välja ei tule? Ja kes ravib imearsti?

Vanemuine esietendab homme Tartumaal Tammistu küünkontserdisaalis iiri nüüdisaja klassiku Brian Frieli draama «Imearst», mille lavastab Priit Pedajas Eesti Draamateatrist.

Lavastus koosneb monoloogidest. Järgemööda räägivad imearst Frank, tema naine Grace ja mänedžer Teddy ning lõpuks taas imearst.

Mis mees on Frank ja mis mees on Teddy? «Mõlemad on traagilised mehed,» ütles mänedžeri osatäitja Hannes Kaljujärv.

Varem on ta mänginud Pedajase lavastustes «Hingede öö» ja «Nipernaadi». Mis lavastaja on Pedajas? «Suure tähega professionaal,» ütles Kaljujärv. «Ja aina paremaks läheb.»

Kaks kolmikut

Esietenduses osalevate näitlejate Peeter Volkonski, Külliki Saldre ja Hannes Kaljujärve asemel tuleb alates 21. juunist Tammistus publiku ette teistsugune kolmik. Imearst on Riho Kütsar, tema naine Merle Jääger ja mänedžer Hannes Kaljujärv, kelle alates 25. juunist vahetab välja Aivar Tom­mingas.

«Mõtlesin, et nii näitlejatele ja mulle kui ka kindlasti publikule oleks huvitav, kui lavastuses osaleks võimalikult palju näitlejaid,» ütles Pedajas. «See­pärast siis kaks koosseisu.»

Lavastaja sisukokkuvõtte järgi näevad vaatajad kolme inimest, kes räägivad ühisest kooselust 20 aasta jooksul.

«Nad reisivad ühest kohast teise, ravides inimesi ehk teisisõnu andes etendusi,» rääkis ta. «Lugu ongi sellest, kuidas niisuguse kummalise andega toime tulla, kuidas saavad sellega hakkama nii imearst ise kui ka need, kes on temaga sellises rängas elus seotud. See on inimlik ja mind haarav mitme tasandiga lugu.»

Trupp mängib «Imearsti» Tammistu mõisahäärberi kõrval varem heinaküünina toiminud hoones, mis renoveeriti küünkontserdisaaliks. Lavastaja nimetas seda etendustele sobivaks ruumiks. Et tagumistes ridades istujad näeksid näitlejate mängu paremini, on istmeread ehitatud tõusujoones.

Et hoone seinapragudest tungib sisse kunagisele heinaküünile kohaselt nii valgus kui ka tuul ja jahedus, siis on etendustele minejatel otstarbekas panna selga soojad rõivad.

Küünkontserdisaal

Möödunud aasta augusti lõpul andis renoveeritud hoone pidulikul avamisel kontserdi barokkansambel Co­relli Consort.

Veerand tuhat inimest istuma mahutav küünkontserdisaal kuulub Eesti Agrenska Fondi juhtimisel Tammistu mõisas tegutsevale puuetega laste ja nende perekondade tugikeskusele.

 

Etendustele võib sõita laenatud jalgrattaga

Vanemuise teater ja OÜ Rattarännakud pakuvad võimalust sõita suvelavastust «Imearst» vaatama 12., 19. ja 20. juunil jalgrattaga.
Teatri pressiesindaja teate kohaselt varustab OÜ Rattarännakud neil õhtutel teatrikülastaja korraliku jalgrattaga ja viib läbi rattaretke asjatundliku reisisaatja juhendamisel. Marsruudil Tartu kesklinn – Raadi park – Vesneri – Tammistu kestab rännak koos peatustega kavakohaselt kaks ja pool tundi.
Rattaretk Tammistusse ja tagasi maksab 50 krooni, teave on veebisaidil www.ratta­rannakud.ee. «Saab osta ka ühe otsa pilet hinnaga 35 krooni ja sõita teine ots Vanemuise teatri bussiga, mis sõidab kõigi etenduste eel ja järel Tartu ja Tammistu vahet,» lisab pressiesindaja. (TPM)

11 etendust
• Brian Frieli draama «Imearst» esietendub 12. juunil kell 20 Tammistu küünkontserdisaalis.
• Lavastaja Priit Pedajas ja kunstnik Riina Degtja­renko (mõlemad Eesti Draamateatrist) ning
valguskunstnik Andres Sarv.
• Mängivad Külliki Saldre või Merle Jääger, Aivar Tommingas või Hannes Kaljujärv, Peeter Volkonski või Riho Kütsar.
• Kokku on juunis kavas 11 «Imearsti» etendust.

11.06.2009