Loe

IDA festivali žürii jagas seekord tantsustipendiumi kaheks

Postimees

Vanemuises viiendat korda toimunud IDA (International Dance Activity – rahvusvaheline tantsutegevus) festival lõppes Ida Urbeli nimelise stipendiumi saajate väljakuulutamisega. Kandideerijaid oli viis: Heterostuudio rühmatöö «Peidus pool», Sandra Zaneva «Kujutlusvõime», Jarmo Karingu «Open», Maarja Pärna «Simetra» ja Janek Savolaineni «Aivarile, mitte mäele».
Žürii otsustas stipendiumisumma 20 000 krooni jagada kaheks. 12 000 krooni sai koreograaf Jarmo Karing (26), kelle loodud tantsu «Open» tõi rahvusvahelise žürii ja vaatajate ette tallinlanna Triinu Arund. 8000 krooni pälvis Tartu Karlova gümnaasiumi abiturient, kaheksandat aastat Heterostuudios tantsu harrastav Maarja Pärn, kes oli IDA festivalil ühtlasi oma loodud tantsu «Simetra» esitaja.
Avalikul arutelul vahetult pärast konkurssi ütles žürii liige Merle Jääger, et talle meenus Pärna tantsu vaadates legendaarne tantsijanna Isadora Duncan. «Oo, see tõstis mind lausa kõrvust!» oli tantsijanna hinnangut kuuldes õnnelik.
«Võib-olla arvas ta (Merca – toim.) nii minu pikkade juuste pärast, mis küll Isadoral olid tumedad. Aga võib-olla andis selliseks arvamiseks põhjust see, et ma tantsisin paljajalu ja et mul olid hästi tavalised riided.»
Noor koreograaf Jarmo Karing, kes jagab elu Tallinna ja Haapsalu vahel, vastas Postimehe kultuuritoimetuse küsimustele.

Kas teie loodud «Open» valmis ekstra IDA festivalile mõeldes?
Pean tunnistama, et see töö ei ole teps mitte tehtud IDA festivali ja selle konkursi jaoks. «Open» on juba neli aastat vana, tehtud kooli viimasel kursusel, ja on heaks tööks küpsenud.

«Open» piilub justkui salaja noort naist, kes toimetab paha aimamata oma asju. Miks valisite niisuguse teema?
Ma arvan, et tegemist on meheliku ihaga. Mulle meeldivad naised ja see on asi, mida ma tahtsin kuidagi välja öelda liigutuste, lavalise liikumisega.

Olete «Openit» näidanud mitmel pool Eestis ja raja taga – San Diego, New York, Leeds. Kui suur on olnud senine edu?
Ma pole kunagi varem osa võtnud konkursist või niisugusest festivalist, kus jagatakse kohti.

Millisel kohal on Ida Urbeli stipendiumi võitmine teie loominguliste saavutuste reas?
Üsna olulisel kohal, tegemist on ju ikkagi silmapaistva tunnustusega. Mul on ülimalt hea meel.

Mis on teil praegu teoksil?
Olen oma loomingulise tegevuse suunanud noorte ja lastega töötamisele. Kui rääkida täiskasvanutele suunatud loomingust, siis mingid mõtted ikka liiguvad.

Kus asuvad teie noored ja lapsed?
Haapsalus T-stuudios. Jagan oma aega Haapsalu ja Tallinna vahel.

Ida Urbeli nimeline stipendium
• Vanemuise teater andis koostöös Tartu linnavalitsuse ja Tartu kultuurkapitaliga esimest korda välja Ida Urbeli nimelise stipendiumi 20 000 krooni, millest žürii otsusel sai tantsija Maarja Pärn 8000 ja koreograaf Jarmo Karing 12 000 krooni.
• Stipendiaadid tegi Tartu kultuurkapitali juhataja Ülle Koppel teatavaks pühapäeva õhtul Vanemuise teatri suures majas pärast «Pähklipureja» etendust.
• Stipendiaadid selgitas IDA festivalil nähtu põhjal välja žürii, kuhu kuulusid koreograafid Francesco Scavetta (Norra), Rachid Tika (Belgia), Tony Thatcher (Inglismaa) ja Teet Kask (Eesti), samuti Ülle Koppel (Tartu kultuurkapital), Merle Jääger (Vanemuine), Andrus Kannel (Tartu Kõrgem Kunstikool) ja teatrikriitik Katrin Ruus (Tartu).
• Vanemuise teatrisse kutselise balleti rajanud Ida Urbeli nimelist stipendiumi saavad taotleda või sellele kandidaate esitada Eestis tegutsevad professionaalsed tantsutrupid, teatrid ja kõrgkoolid.

08.12.2004