Loe

I.D.A festival toob Tartusse Pal Frenaki

Tiit Tuumalu, Postimees

Tiit Tuumalu, Postimees

I.D.A tantsufestival toob detsembri algul Tartusse Ungari kaasaegse tantsu peamise eksportartikli, Pal Frenaki trupi, esitatav teos kannab pealkirja «Fiuk».

Budapestis ja Pariisis tegutsev kompanii esindab tantsulist kõrgpilotaaži, teemadeks, mida laval käsitletakse, on sageli inimese seksuaalsus ja vägivaldsus, aga ka üksindus. Seda toetab visuaalselt lakooniline, aga efektne kujundus.

Frenaki liikumiskeel on segu erinevatest kaasaegse tantsu tehnikatest, ent selles võib ära tunda ka üksikuid elemente Ungari rahvatantsudest, isegi joogast ja Jaapani butoh-tantsust. Originaalsel moel on Frenakit mõjutanud ka tema vanemate kurttummus, täpsemalt märgisüsteem, mida kurttummad suheldes kasutavad.

Korra, 1990ndate teisel poolel, on Frenaki trupp juba Eestis esinenud, ka on Frenaki juures aasta jagu päevi töötanud Dmitri Kruus.

Lisaks Pal Frenakile on tänavu 30. novembrist 4. detsembrini vältavale I.D.A festivalile kutsutud ka Inaki Urlezaga ja Ballet Concierto, Eesti koreograafidest on esindatud Janek Savolaineni, Jarmo Karingu ja Oksana Titova teosed. Aset leiab ka Ida Urbeli nimeline konkurss, kus võistlevad noored tantsukunstnikud.

16.11.2006