Loe

I.D.A. festival näitab kuulsaid külalisi Argentiinast ja Ungarist

Kadri Masing, Eesti Päevaleht

Kadri Masing, Eesti Päevaleht

30. novembrist 4. detsembrini Tartust ja Tallinnas toimuva I.D.A. festivali peaesinejateks on maailmakuulus argentiina tantsija ja koreograaf Inaki Urlezaga koos trupiga Ballet Concierto ning ungari nüüdistantsu tuntuim nimi Compagnie Pal Frenak.

3. detsembril Tartus Vanemuise suures majas ja 4. detsembril Tallinnas Estonia teatris esinev Inaki Urlezaga balletitrupp toob eesti tantsupublikuni kaks erakordse tehnilise virtuoossuse ja lõunamaise temperamendiga esitatud lühiballetti.

Balletis „Destiny Buenos Aires” kõlavad Astor Piazzola jt heliloojate armastatud tangoviisid, publikule jutustatakse tango ajalugu tantsus ja pildis. Balleti „Apollo and his Aunts” helilooja on Johann Offenbach ning koreograaf Oscar Araizi inspireeris Juan Carlos Ferrari näitemäng, kus ühes Buenos Airese majakeses elavad üheksa õde – üheksa muusat -, kes harivad Apollot, soovides muuta ta ideaalseks inimeseks.

Aastatel 1995–2005 oli Inaki Urlezaga Londoni Kuningliku Balleti esitantsija ja alates 2005. aastast on ta Hollandi Rahvusliku Balleti juhtiv külalissolist. 2000. aastal tunnistati Urlezaga Suurbritannia kriitikute ühingu poolt aasta parimaks meestantsijaks ja 2003. aastal Argentiina parimaks tantsijaks.

2. ja 3. detsembril astub Tartu Sadamateatris eesti publiku ette Budapestis ja Pariisis tegutsev Compagnie Pal Frenak tantsulavastusega „Fiuk” (The Hidden Men). Neli napilt rõivastatud meest teatrilaval. Siiski ei ole tegu lihtsalt ilusa lavastusega mehisest kehast ning huvitavast ruumikasutusest, vaid koos publikuga sukeldutakse meeste ja poiste alateadvuse sügavikesse.

Kuuendat korda korraldatava I.D.A. festivali raames esietendub 30. novembril Sadamateatris Vanemuise tantsija ning koreograafi Janek Savolaineni „Nixon”. Vanemuise väikeses majas etendub 1. detsembril Oksana Titova ja Päär Pärensoni esituses tantsulavastused „The Last Hairy” ja „Roots”. 2. detsembril saab Tartu Kunstimajas näha Jarmo Karingu ja Raido Mägi tantsulavastust „3006-must. Osa 2”.

Toimub ka Ida Urbeli nimeline konkurss, kus võistlevad noored eesti tantsijad. Vanemuine korraldab I.D.A. festivali teatri tantsuharu asutaja Ida Urbeli auks ja mälestuseks.

22.11.2006