Loe

Hooaja avab kontsert venelaste loomingust

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Laupäeval tuleb kontserdimaja lavale Vanemuise sümfooniaorkester, et avada uus hooaeg. Miks mängib orkester Toomas Vavilovi juhatusel just vene heliloojate loomingut ja miks ta on solistiks kutsunud pianist Mihkel Polli?

«Seda keemiat, mis valitseb interpreedi, dirigendi ja esitatava vahel, on väga raske kirjeldada,» ütles Vavilov vastamisel sissejuhatuseks. Vastuseks kulus tal tervelt veerand tundi.

Virtuoosse üleolekuga

Kõigepealt loetles ta eesti tipp-pianiste: Peep Lassmann, Kalle Randalu, Ivo Sillamaa, Marko Martin ja Mihkel Poll.

«Ma väidan, et meil ei ole kunagi olnud sellise üha kasvava virtuoosse üleolekuga noort pianisti, kui seda on Mihkel Poll,» ütles dirigent. «Ja Tšaikovski klaverikontsert nõuab pianistliku tehnika kõrgpilotaaži. Kuulake vaid neid oktaveid! Polli puhul annab muidugi suurt kaalu ka nooruse sära.»

Kava koostamisel lähtus Vanemuise muusikajuht ja sümfooniaorkestri peadirigent nii subjektiivsetest eelistustes kui ka orkestri tulevikku silmas pidades.

Stravinski süiti balletist «Tulilind» peab Vavilov orkestri arendamisel iseäranis tähtsaks. Selles teoses on esindatud kogu artikulatsiooni ja intonatsiooni tulevärk.

«On vähe selliseid teoseid, kus saab kasutada kõiki mänguvõtteid,» lisas ta.

Vavilov soovib näha Vanemuise orkestrit paindliku, terava, energilise, elurõõmsa ja mentaalses mõttes kõikeandvana, kes mängib ka elegantselt ja nooblilt massiivset muusikat. «Mulle tundub, et «Tosca» esietendusel olid esimesed märgid olemas sellest, millisena ma seda orkestrit tahan näha,» ütles ta.

Ajatu ja aktuaalne

Šostakovitši sümfoonia nr 9 võttis Vavilov kavasse muu hulgas seetõttu, et tema õpetajad on olnud selle heliloojaga seotud.

Pealegi on Šostakovitši looming Vanemuise muusikajuhi sõnul ajatu ja alati aktuaalne – eriti nüüd, vahetult pärast Venemaa valitsuse tagasiastumist –, kõnetades praeguseid esitajaid ja kuulajaid oma sotsiaalsusega rohkem kui keegi teine.

Teatri ja kontserdimaja ühistöö
• Vanemuise sümfooniaorkestri ja kontserdimaja avakontserdil 15. septembril kell 19 kontserdimajas mängib orkester pianist Mihkel Polli soleerimisel ja Toomas Vavilovi juhatusel.
• Kavas on Igor Stravinski süit balletist «Tulilind», Pjotr Tšaikovski klaverikontsert nr 1 b-moll ja Dmitri Šostakovitši sümfoonia nr 9. 

13.09.2007