Loe

Hittmuusikalid Vanemuise mängukavas

Postimees

Tuleval aastal jõuavad Vanemuise lavale maailmakuulsad muusikalid «West Side Story», «Cats» ja «Chess», mida võib teater erinevalt senistest Eestis mängitud muusikalidest mängida püsirepertuaaris isegi kuni neli aastat järjest.
Kui aasta algul esietenduv muusikal «West Side Story» ja kultusansambli ABBA muusikal «Chess» olid 135. mänguhooaega alustaval teatril juba ammu plaani võetud, siis maailma vaadatuima muusikali ja kalleima litsentsiga «Catsi» mänguõiguse saamine neljaks aastaks sõltus just hiljutise suvemuusikali «Jesus Christ Superstar» edust.
Teatri peaprodutsendi Paavo Nõgene sõnul ei jaga Andrew Lloyd Webberi kompanii The Really Useful Group (RUG) oma väärikamate lavastuste õigusi kergekäeliselt.
Ka Briti firma litsentsiosakonna juhataja David Robinson kinnitas Postimehele, et RUG laseb oma uutel partneritel esmalt lühiajalisi muusikaliprojekte teha ning alles siis otsustatakse, kas teater on suurteks lavastusteks valmis.

Toome ja Võsa peaosades

«Viimaste aastate muusikalid on meid innustanud litsentsi andma, pealegi on Eesti-poolse produtsendiga nauditav koos töötada,» lausus Robinson, kes käis «Jesus Christ Superstari» ka ise vaatamas ja teatri tööd hindamas.
Nõgene tunnistab, et sisult ainulaadne leping Vanemuise ja RUGi vahel annab eestlastele õiguse kasutada lavastuse reklaamis muusikali üleilmselt tuntud hõõguvkollaste kassisilmadega logo ja lubab lavastuse olustikku muuta.
«Kui originaalis toimus lavastuse tegevus prügimäel, siis meil on õigus seda muuta,» rääkis Nõgene. Siinse lavastuse tarvis on Webber kirjutanud ka uue orkestratsiooni, et teater ei peaks endale ostma kolme ülikallist süntesaatorit.
Seni pole teater otsustanud, kas muusikal tuleb eesti- või ingliskeelne. Kindlasti aga tuleb eestikeelsena «West Side Story», mille peaosalisteks nimetati hiljuti Hanna-Liina Võsa ja Koit Toome.
Võsa teeb sel sügisel kaasa ka teise muusikalikompanii Smithbridge Productionsi muusikalis «Hull sinu järele» (helilooja George Gershwin).
Toome teeb kuni järgmise aasta maini kaasa Helsingi linnateatris etenduvas muusikalis «Miss Saigon». Teater plaanib lähiajal ka peaosaliste teise koosseisu nimetamist.

«Mamma Mia!» kaheldav

Nõgene hinnangul on aastateks püsirepertuaari võetavad ja siseruumides mängitavad muusikalid mitu korda kvaliteetsemad kui vabaõhu- või suured projektlavastused. «Vaatajad ei pea enam halba ilma kartma ja saavad ise endale sobiva etendusepäeva valida,» ütles ta.
Lisaks on Vanemuise suvine kapitaalremont on andnud teatrile Eesti ühe kaasaegsema heli- ja valgustehnika.
Postimehele teadaolevalt tegeleb Vanemuine juba kolmandat aastat teisegi ABBA liikmete menumuusikali «Mamma Mia!» sisseostmisega Eestisse, ent seda teemat ei soovinud Nõgene veel kommenteerida.
Püsikavva võetavatele muusikalidele lisaks annab Vanemuine järgmisel kevadel kuus muusikalikontserti Pärnus, Tallinnas ja Tartus, kus esitatakse hitte teatri viimase viie aasta muusikalidest, alates «Verevendadest» ja «Evitast», lõpetades «Catsiga».

Maailmamuusikalid Vanemuises
Esietendused 2005. aastal
18. veebruar
Leonard Bernstein – Stephen Sondheim «West Side Story» (lavastaja Ain Mäeots, koreograaf Jüri Nael; litsents kaheks aastaks)
9. juuni
Andrew Lloyd Webber – T. S. Eliot «Cats» (litsents neljaks aastaks)
28. oktoober
Benny Andersson – Björn Ulvaeus – Tim Rice «Chess» (tõenäoliselt välislavastaja, litsents kaheks aastaks)

31.08.2004