Loe

Hilje Murel sulandub sujuvalt Vanemuisesse

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Laupäeval lavastuses «Suurema kurbuseta» esimest korda osalenud Hilje Murelit näeb publik Tartu teatris üha enam, sest uuest hooajast saab senisest Ugala näitlejast täielikult vanemuislane.

Reko Lundáni näidendis «Suurema kurbuseta» on Liisa Rinne roll üks keskseimaid. Ingo Normeti lavastuses, mis esietendus Vanemuises mullu septembri algul, mängis seda osa Kersti Heinloo, kes aga läheb lapsepuhkusele. Tema rolli sai nüüd endale Hilje Murel.

Esimest korda mängis Murel oma uut, teksti ja tegevuse poolest suurt rolli laupäeval. «Esimese ülesastumisena läks väga hästi, nüüd saab hakata edasi mõtlema,» ütles ta pärast eesriide sulgemist.

Valuline tegevus

Etendust vaatas ka lavastaja. «Sisseõppimine on alati valuline tegevus. Ja lavastuse jaoks ohtlik. Eriti selletaolise tundliku lavastuse jaoks, nagu seda on «Suurema kurbuseta»,» kommenteeris Normet. «Ja veel sisseõppimine ühte peaosadest, kus tuleb mängida naist, kes alguses on 11-aastane ja lõpus kolmekümnendates.»

Heinloo rollijoonist nimetas Normet väga keeruliseks ja vahenditerohkeks. «Ja varjatud mure oli suur – kuidas Hilje Murel selle asendusega toime tuleb,» märkis lavastaja. «Peale tema esimest etendust mure kadus. Mitte ainult minul, vaid ka kolleegidel, teistel näitlejatel.»

Murel on lavastaja sõnul omandanud väga kiiresti rohke tekstimaterjali, misanstseenid, rolli emotsionaalse partituuri. «Loomulikult on see talle veel veidi võõras,» lisas Normet. «Nagu võõra kleidi selgapassimine. Kui ta oleks rolli algusest peale ise loonud, oleks nii mõndagi teisiti.»

Peaosatäitjate vahetuse võlude hulka liigitas lavastaja asjaolu, et seeläbi võib näitleja avastada enesele uusi väljendusvahendeid ja laiendada oma ampluaad.

Oma võlu saab kätte ka publik. «Kellele lavastus on meeldinud – ja kuuldavasti on neid palju –, neile soovitaksin seda uue osalisega uuesti vaadata. Saab võrrelda, näitleja töö ja loomingu üle mõtiskleda,» märkis Normet.

Viljandis ja Tartus

Vanemuises ei ole Hilje Murel uustulnukas. Ta on ennast näidanud mullu septembris esietendunud «Jäises mõrvas» ning eelmistel hooaegadel «Taarkas» ja «Pühakus».

Järgmine tema uus osatäitmine Vanemuises on Mark Ravenhilli näidendis «Võta mind!», mille proovidega alustas lavastaja Ingomar Vihmar jaanuari algul ja mis esietendub veebruari viimasel õhtul.

«Kevadeni tuleb kahe linna vahet kõvasti sõita,» ütles Murel. «Hooaja lõpuni olen Ugala hingekirjas, praegu arvestab Vanemuine Ugala repertuaariga. Uuest hooajast olen Vanemuises.»

Viljandi teatris on Hilje Murel täna vaatajate ees «Libahundi» etenduses Mari rollis. 18. ja 19. jaanuaril on kavas «Marilyn», mille nimiosalisena pälvis ta Viljandi linna teatripreemia ja publikupreemia «Kuldõun». 

17.01.2008