Loe

Herta Elviste väärib rohkem kui üksainus kord õnnitlemist

Postimees

Laupäeval tähistas Vanemuise teater lavastuse «Mägede iluduskuninganna» etendamisega Eesti vanima tegevnäitleja Herta Elviste 80. sünnipäeva, mis tegelikult oli kolm ja pool kuud tagasi.
12. juunil 1923 Pärnu-Jaagupis sündinud Herta Elviste, kes astus Ain Mäeotsa lavastatud Martin McDonagh’ draamas vaatajate ette Magi rollis, on Vanemuise teatris alates 1958. aastast kehastanud enam kui 120 osa.
Vanemuislased tähistasid aukartustäratavalt pika rollide nimistuga kolleegi 80. sünnipäeva ka 12. juunil, kui teatrihooaeg oli lõppenud.

Suvel ja üleeile

«Siis oli ainult trupi korraldatud intiimne pidu,» meenutas Vanemuise draamajuht ja lavastaja Ain Mäeots. «Aga Herta on väärt, et tähistada tema sünnipäeva kaks korda – kõigepealt omainimeste ja siis publikuga.»
Suvel sõidutas teeneka näitlejanna teatrimaja ette must Volga, nikeldatud põder kapotikaanel, lindid ja rosetid uhkelt lehvimas. «Läksime talle koju järele,» rääkis Mäeots. «Ta ei teadnud, et tema auks on kased laval ja pidu sealsamas algamas.»
Nüüd, uue teatrihooaja esimese kuu lõpul, oli juubeli tähistamiseks mängukavasse võetud «Mägede iluduskuninganna». Draamajuht põhjendas niisugust valikut Elviste enda sooviga.
Just selle, traagilise lõpu ja saalis lausa füüsiliselt tunnetatava valusa käepõletamise stseeniga lavastuse nüüdsele etendamisele mängis kaasa asjaolu, et Magi osatäitmise eest on juubilar saanud aastapreemia.

Kaks tundi varem

Magi laupäevaseks etendamiseks tuli Elviste teatrimajja talle iseloomulikult varakult, peaaegu kaks tundi enne etendust. «Ta läheb rahulikult garderoobi, vahetab riided ja tuleb siis grimmituppa,» rääkis jumestaja Irina Võsaste. «Ajame juttu, aga mitte teatriasjadest, ja teeme vahepeal tööd.»
Kui jumestajal ei oleks tulnud teha Elviste käsivarrele suurt haava, saanuks näitlejanna ise hakkama. «Herta on ikka pannud imeks, et noored naisnäitlejad ei oska endale ise grimmi teha,» ütles jumestaja. «Just seepärast austan ma teda eriti.»
Pärast etendust asus Herta Elviste võtma vastu austajate ja kolleegide õnnitlusi. Õnnitlejate seas olid teatrite esindajad ja kultuuriminister Urmas Paet, lilled olid saatnud president Arnold Rüütel ja peaminister Juhan Parts.
Enne lavalt lahkumist ütles Elviste õnnitlejaid ja publikut tänades, et on õnnelik. «Suur tänu, aga tulge meie teatrisse ikka ja jälle,» lisas ta.

Jälgige reklaami

Elviste mängule seniste lavastuste etendustes kaasa elamiseks tuleb teatrihuvilistel jälgida reklaami. Järgmist uut lavastust, milles saab osa ka Eesti vanim tegevnäitleja, ei osanud draamajuht Mäeots juubeliõhtul veel välja öelda.
Kindel on aga see, et ühtki «Mägede iluduskuninganna» etendust, milles Elvistel oli etendada Magi osa, Vanemuine oma mängukavasse enam ei võta.
See on saanud teatriajalooks, fotoks Vanemuise arhiivis, üheks samalaadseks pildiks, millest on koostatud juubeliõhtuks valminud näitus Vanemuise väikeses majas.

29.09.2003