Loe

Herta Elviste: «Seiske püsti, sportlased! Ärge tukkuge!»

SLÕhtuleht

«Minu eesmärk oli, et püsiksin suurema osa mängu ajast püsti,» itsitas lavastaja Ain Mäeots pühapäeva õhtul pärast Tartu lõunakeskuse jäähallis peetud Poiskõsõ-Võrokeste hokimatši. «Et mängisin hokit esimest korda elus, oli tulemus isegi hea!»
Tõenäoliselt on kõik mehed – nii poeedid kui ka näitlejad –, kes matšist osa võtsid, nüüdseks kunstilisel moel siniste plekkidega kaetud. «Mehed kukuvad kui loogu! Raske on meenutada maailma spordi ajaloos võistlust, kus oleks nii palju kukutud!» naeris võistlust kommenteerinud Lembitu Kuuse. «Vaesed mehed, millised nad küll homme välja näevad! Aga eks see ole rohkem nende abikaasade probleem!»
Nii kõlasid Eesti teatri grand old lady Herta Elvise mängu sissejuhatavad sõnad «Seiske püsti, sportlased! Ärge tukkuge!» kaunis prohvetlikult. Tegu oli tõsise tagumikuhokiga, kus kepid lendasid ja mehed mürtsaki jääle prantsatasid. «Kes aga litri kätte sai, see kohe kukkus ka!» poetas Poiskõnõ Margus Tammemägi kahe poolaja vahel irvitades vastuseks puhkepingi kohal kõlanud kommentaarile: «Mehed, ägedalt panete! Kogu gravitatsioon on jalgades!»
Ühel pool siis Poiskõsõ: Margus Jaanovits, Riho Kütsar, Tambet Tuisk, Margus Tammemägi ja abivägi Tanel Jonas; teisel pool võrokestest poeedid: Olavi Ruitlane, Jan Rahman, Pulga Jaan ja abiväena Ain Mäeots.
Litter oli ses mängus tegija. «Kuhu see litter, kurivaim, läheb?» muigas Kuuse, kui järjekordne jõuline sööt litri kogu mängijatemäsu juurest jää serva lennutas. Ja ega uiskudega teab mis kiiresti edasi saa, kui viimati oled hokit mänginud üheksandas klassis ? la Jaanovits. «Litter jälle kadunud?» küsis Kuuse lohutavalt, kui väravat vahtinud Mäeots seda enam väravast leida ei suutnud. «Tõesti, seda väikest asjakest ei pruugi igaüks märgata!»
Võrokatel aga ses tagumikuhokis lootust ei olnud. Poiskõsõ pani täiega – eriti Jaanovits ja Tuisk. Viimane oli koguni nii innukas mängur, et sattus jõhkrutsemise eest korduvalt pingile passima. Pärast esimest korda jääle naastes käitus kui paipoiss ja sai Kuuselt kiitagi: «Näe, karistus mõjus hästi – mõtles pingil järele ja tuli viisaka mehena tagasi!» Vara hõisatud. Kohe järgnes uus rüsin ja Tuisk kupatati pingile tagasi häbenema. Ka Jaanovits. Nii jäi mõneks ajaks viiest Poiskõsõ mehest jääle kõigest kaks. Võit tuli aga Poiskõsõle nii või teisiti. 17:0. Kõva sõna algajate kohta.

21.06.2005