Loe

Herta Elviste heldis õnnitlustest pisarateni

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Kui Herta Elvistest sai vanemuislane, oli kõrgem lavakunstikool tegutsenud vaid aasta. Maarja Mitt lõpetas selle kooli tänavu ja oli pühapäeval üks neist, kes tervitas oma kolleegi tema kahe tähtpäeva puhul.

Vanemuise 139. hooaja alguseks kutsus teater vaatajad suure maja ette ja fuajeesse publikupäevale, mida juhtisid Jaan Willem Sibul ja Maarja Mitt.

Teatriteemalistest etteastetest, oksjonist ja viktoriinist said huvilised muu hulgas teada seda, et Vanemuise uue hooaja tähtsaimaks märksõnaks on ballett. Selleks annab põhjust balletitrupi 70. aastapäeva lähenemine.

Publikupäeva lõpus

Publikupäeva lõpetas sümfooniaorkestri kontsert, mida dirigeerisid Lauri Sirp ja taas peadirigendi ametisse astunud Mihkel Kütson. Samal ajal kogunes draamatrupp Sadamateatrisse, et tähistada Herta Elviste juunis möödunud 85. sünnipäeva ja tema liitumist Vanemuisega 50 aastat tagasi.

Õnnesoovilaul suul, sisenes Sadamateatrisse trio koosseisus kultuuriminister Laine Jänes, abilinnapea Jüri Sasi ja teatrijuht Paavo Nõgene. Kui kultuuriminister oli juubilari õnnitlenud ja temaga mõne sosina vahetanud, hakkas näitlejanna meeleliigutusest nutma.

Draamajuht Sven Karja kinkis juubilarile mustvalge foto ühe tema esimese osatäitmise jäädvustusega. (Seda ja teisi pilte saab vaadata ka näitusel suure maja jalutussaalis.)

Algaval hooajal teeneka näitlejanna rollilooming jätkub. Herta Elvistet saab vaadata lavastustes «Sada aastat…» ja «Lärmab ja veiderdab» ning alates aprilli lõpust «Lugudes Viini metsadest». Selle lavastab tänavu lavakunstikooli lõpetanud ja Vanemuisega liitunud Robert Annus.

Samades lavastustes tuleb vaatajate ette Herta Elviste abikaasa Lembit Eelmäe. Ja kuigi ta tunnistas seljale ja põlvele osutades, et käigukast ja kardaan jupsivad, osaleb ta ka festivalil UNT! etendamiseks taastatud «Romeos ja Julias».

Tunduvalt vähem staažikate näitlejate hulka kuulub endine ugalalane Hilje Murel. Jaanuaris andis ta lootust, et uuel hooajal saab temast vanemuislane. Hooajaraamatusse on aga kirjutatud tema nime järele sulgudesse Eesti Draamateater.

«Inimesel on õigus otsustada teisiti, kui ta sai teise pakkumise,» märkis Sven Karja. «Aga kindlasti jätkame koostööd.»

Koostöö jätkub

Koostöö jätkub ka Helena Merziniga, kuigi ta on nüüd rohkem tallinlanna. «Elukoha vahetuse tõttu ta ei jaksa teha niisuguse koormusega, nagu tal on seni olnud,» selgitas draamajuht.

Kuid draamatrupp ei jää naisnäitlejate poolest nõrgemaks: vähemalt üheks hooajaks tuli vabakutseliste ridadest vanemuislaste hulka Maria Soomets.

Uuel hooajal toob Vanemuine vaatajate ette üksteist uuslavastust. Viis neist on sõna-, kolm muusika- ning kolm tantsulavastused.

Vanemuise esimesi
• Hooaja esimene esietendus: Eva Klemetsi lavastatud draama «Kogutud teosed» 27. septembril Sadamateatris.
• Esimene hooaeg Vanemuise draamatrupis: Maria Soomets, Maarja Mitt ja Robert Annus.
• Esimene draamaetendus: «Romeo ja Julia» festivali UNT! kavas 6. septembril Sadamateatris. 

02.09.2008