Loe

“Helisev muusika” homme Vanemuises

Äripäeva Puhkepäev, Mari Hiiemäe

Homme Vanemuises esietenduv “Helisev muusika” kannab lavastaja Ain Mäeotsa sõnul sama helget sõnumit kui see, mis publikule kunagisest Hollywoodi muusikafilmist meelde on jäänud.

Mäeotsa sõnul on etenduse atmosfäär võrreldav filmi omaga küllaltki hästi ning seda eelkõige põhjusel, et muusikali lavaletoomisel on järgitud klassikalist joont. “Seda muusikali ei olegi võimalik väga pea peale pöörata. Esiteks sellepärast, et agentuuri nõuded “Heliseva muusika” esitamiseks on väga konkreetsed ja ranged. Teiseks ei ole me ärapööramist isegi mitte soovinud ega üritanud,” rääkis Mäeots.
Lavastaja sõnul on kogu õhustik laval kõige paremas mõttes vana kooli stiilis ning see ongi eesmärk. Tegevustik toimub 1938. aastal ning ajastutruudust rõhutavad nii näitlejate kostüümid kui ka lavadekoratsioonid.
Kuigi süžee, atmosfäär ning muusikaline materjal on filmi omaga sarnane, on Vanemuise “Helisev muusika” siiski omaette lavastus, mille eesmärk ei ole filminostalgiat üks-ühele kopeerida. “Tahes-tahtmata hakkab publik meie etendust võrdlema filmiga, mida mõned on näinud kümme korda ja rohkemgi. See on küll seesama lugu, aga minu arvates on see šokolaad seal filmis kohati natuke liiga magus. Etenduses oleme püüdnud hoiduda igasugusest läägusest, mis ei tähenda muidugi, et me tükiga karmiks läheks,” rääkis Mäeots oma lähenemisnurgast. Lavastaja on oma eesmärgiks seadnud luua usutavad tegelaskujud, kes ei jääks lihtsalt markeeritud karakteriteks, vaid suudaksid publikule pakkuda tõepärast lugu. “Tahan, et kõik lavaltoimuv oleks võimalikult elus ja tegelased oleksid lihast ja luust inimesed,” ütles Mäeots.
Etenduses osalevat muusikalitruppi nimetas Mäeots väga tugevatasemeliseks ning proovide käigus valmis lihvitud muusikali taset esitajatele vastavaks. “Selle etenduse puhul ei saa üle ega ümber muusikast ning pean ütlema, et olen osatäitjatega väga rahul. Nii Hanna-Liina Võsa kui Birgit Õigemeel, kes mängivad kordamööda peaosalise Maria rolli, on suurepärased Mariad. See et Hanna-Liina on väga proffessionaalne ja teatriga tuttav tegelane, see ei tulnud mulle üllatuseks, aga väga positiivselt olen rahul ka Birgitiga, kes tõesti teeb väga suurepärase rolli. Kui päris aus olla, siis ma ei julge öeldagi, kumb neist oma rollis parem on,” oli Mäeots rahul.
“Helisev muusika” on peretükk, mis rõhutab pereväärtusi ning inimestevahelise hea läbisaamise olulisust. Päris pisikeste lastega Mäeots siiski peresid muusikali vaatama tulla ei soovita. “Etendus on tegelikult päris pikk ning eeldab jälgimist. Nii et kaasa võiks võtta need, kes ikka lugu vaikselt lõpuni vaadata jaksavad. Päris sülelapsed jätke palun koju,” arvas lavastaja.

26.11.2010