Haridus-ministri tütar muusikalilaval: algul läks kõik metsa, aga mind valiti ikkagi!
«Mõtlesin, et nüüd läks küll kõik metsa. Aga mind valiti ikkagi,» rõõmustab muusikalikatseid meenutades haridus- ja teadusministri Tõnis Lukase noorem tütar Linda Lukas (10), kellel õnnestus umbes 80 tahtja seast pääseda Vanemuise muusikali «Helisev muusika» 19 lapsosatäitja sekka.
10aastane Linda Lukas esineb «Heliseva muusika» trupiga kuni neljal õhtul nädalas!
Novembris esietendunud
Richard Rodgersi ja Oscar Hammersteini muusikali «Helisev muusika» hakkas Vanemuine lapslauljaid konkursi teel otsima juba kevadel. Siis valis dirigent Tarmo Leinatamm proovijaist välja musikaalseimad. Sügisel tegi lavastaja Ain Mäeots omakorda valiku, kes neist lastest lavale pääseb.
«Mu lauluõpetaja ütles, et selline asi toimub, ja ma olin kohe hästi huvitatud,» meenutab Linda, kes õpib Külliki Levini käe all laulustuudios Külliki Lauluaed. Katsed ei sujunud tüdruku meelest küll üldse nii, nagu ta lootnud oli: «Kui ma esinesin, siis mõtlesin, et nüüd läks küll kõik metsa ja mitte midagi ei tulnud välja. Aga mind valiti ikkagi.»
Möödunud neljapäeval ja laupäeval osales ta neljas etenduses Tallinnas Nokia kontserdimajas. «See oli esimene reis, aga nüüd tuleb rohkem sõitmist,» teab Linda. Tallinna tulek ootab teda taas ees jaanuari hakul. Lavahirmu pole tüdrukul ka võõras linnas: «Mitte eriti.» Siiski – esimene kord olnud sees suurem ärevus.
Ka klassikaaslased teavad Linda muusikalirollist. «Terve klass käis vaatamas ja nad kiitsid mind väga,» rõõmustab ta. Vanemadki olla tema etteastet kiitnud.
Laulmisega hakkas Linda tegelema nelja-aastaselt. Õhinal kinnitab ta, et harrastab nii koori- kui ka soololaulu. See pole tal esimene kord muusikalavastuses üles astuda. «Lasteaias mängisime Vanemuise laval «Lumivalgekest» ja mina olingi üks Lumivalgekestest,» paistis tema lauluanne silma juba õige väikesena. «Ja siis Külliki Lauluaed osales Vanemuises lauluetenduses «Suve toomine».»
Meelsasti lööks Linda tulevikuski muusikaetendustes kaasa. «Mulle meeldib laulda ja esineda. Ja ma olen siin hästi palju uusi sõpru juurde saanud,» seletab ta.
Kas Linda unistab lauljaametist? Neljandat aastat Heino Elleri muusikakoolis viiulit õppiv ja sama kaua klubis Tritsutajad iluuisutamisega tegelenud tüdruk jääb mõttesse. «Ma ei tea… Ma tahaks kõiki neid asju jätkata,» lähtub ta põhimõttest «kes teeb, see jõuab».
Tõnis ja Liina Lukas: las Linda valib elukutse ise
«Last vaadates on närv ja erutus mõistagi suurem kui mis tahes enda ettekande või esinemise puhul,» tunnistab Linda ema Liina Lukas . «Aga Linda tunneb end laval päris kindlalt – omas elemendis –, ja tema enesekindlus kandub ka saalis istuvatele vanematele üle. Linda on usaldusväärne!» kiidab ema. «Kodus ta kahjuks vilele ei reageeri, aga marssimine on juba täitsa hea,» leiab isa Tõnis Lukas.
Teadupärast põrkuvad noored, kes tahavad saada muusikuks või sportlaseks, tihti vanematega, kelle sõnul tuleb endale valida ikka «päris töö». Kas Lukaste pere toetaks Linda otsust saada lauljaks, viiuldajaks või iluuisutajaks? «Jäätsirkuses saaks teha neid kolme asja korraga,» muigab Liina Lukas. «Nali naljaks, meie asi on anda talle võimalusi, tema asi leida oma tee,» kinnitab Tõnis Lukas, et tütrele jäävad elukutse valikul vabad käed. «Muide, Lindal läheb väga hästi ka matemaatikas,» lisab ta.
Miks on lapsosatäitjaid 19?
Vanemuise teatri pressiesindaja Ave-Marleen Rei: «Ühte rolli seitsmest, kõige vanemat last Lieslit mängib näitlejanna – kas Liisa Pulk või Maarja Mitt. Lapsi on kolm koosseisu. Kuus korda kolm võrdub 18ga. 19 on neid kokku sellepärast, et 13aastase Louisa osas on neli dublanti – kõik olid nii tublid, et lavastaja ei suutnud kedagi kõrvale jätta. Miks kolm koosseisu? Etendusi on palju ja lastel on kalduvus aeg-ajalt haigestuda. Kolm koosseisu aitab välistada etenduste ärajäämist, aga ka laste liigset koormamist teatritööga. Nagu peaosatäitjad ei moodusta omavahel kindlaid paare, nii peavad ka lapsed olema võimelised mängima kõik kõigiga.»