Loe

Hannes Kaljujärve tütar Saara: „Isa on mu kõige suurem eeskuju.“

Uus meeleolukas telesaade „Laske mind lavale“ jälgib kuue noore mängulist ja katsumusrohket teekonda suurtesse teatrimajadesse väga kogenud näitlejate kaasabil.

Saara (22) töötab Vanemuises publikuteenindajana ja teeb kaasa teatri kahes lavastuses: „Niskamäe naised“ ja „Armuleivasööja“. „Mul on praegu natukene aega olla iseendaga, telesaate salvestused just lõppesid, aga teater käib minuga kaasas,“ räägib ta. Neius on olnud südikat julgust teha kannapööre oma unistuste täide viimiseks. „Võtsin ülikoolist paberid välja. Skandinavistikas polnud minu jaoks sellist rõõmu, mis noort inimest saatma peaks.“

Käbi ei kuku kännust kaugele

Saara pere on teatriga tihedalt seotud. Tema isa on näitleja Hannes Kaljujärv, vennad Rasmus ja Hendrik on arvestatavad tegijad. Vanem veli on tuntud näitleja ja noorem tunnustatud etenduskunstnik ning muusikaline kujundaja. Saaragi tahab nende jälgedes sammuda. „Mul pole teist varianti olnudki kui lava,“ tunnistab ta. Saara sirgus teatris üles, äratundmine tekkis tüdrukukeses juba ammu … „Sattusin kaheksa-aastasena ootamatult Vanemuise lavale, et mängida oma esimene püstolroll muusikalis „Detektiiv Lotte“. Õppisin ühe õhtuga teksti selgeks ja järgmisel hommikul oli etendus.“ Siis see juhtuski. „Publiku ees olles sain aru, et nüüd ma siit enam ära ei saa. Olen tänulik, et leidsin ala, mis mind põletab, tekitab armastust, rõõmu ja rahu.“

Isa oli esialgu skeptiline

Saatesse „Laske mind lavale“ sattus Saara tänu näitlejast saatejuhile Jaanus Tepomehele, kellega nad Vanemuise teatris tutvusid. Kui Jaanus talle augustis helistas, ei vajanud neiu mõtlemiseaega. „Mis isa ütles? Alguses oli kahe vahel, kas saatesse minek on hea mõte. Esimese saate vaatas ühe hingetõmbega ära ja üllatus väga positiivselt.“ Nooredki pelgasid, et äkki pannakse liigne võitlusmoment saatesse sisse ja neist jääb vale mulje. Asjata. „Kogu meie kuuene kamp lustis täiega! Meil oli väga lõbus. Saime kihvti kogemuse ja mis kõige tähtsam – väga headeks sõpradeks.“ Saara ootas iga võttepäeva suure rõõmu ja elevusega.
Usk endasse

Poole aasta jooksul jagus eredaid hetki palju, aga kõige enam jäävad talle meelde kohtumised žüriiga. Kogenud näitlejad ja teatritegijad jagasid olulist tagasisidet ning see viis noori alati mingit moodi edasi. „Mind liigutas kõige rohkem Rakvere teatri näitleja Ülle Lichtfeldt. Ta ütles meile: „Ärge muretsege ja põdege. Ajage oma rida ja jõuate lavale, kui tahate.“ See, millise jõu ja veenvusega ta seda rääkis, tõi pisara silma,“ tunnistab Saara. Tema jaoks oli see sõnum oluline. „Garmen Tabor jagas mulle samuti olulise õpetuse: „Kontrolli oma keha.“ Ta märkas, et panen laval olles tihtipeale käed rinnale risti ning see muudab mu mängu kinniseks ja ligipääsmatuks. Hakkasin seda märkama ja endale teadvustama ning tasapisi olen sellest automaatsest liigutusest laval lahti saanud.“

Suurenev armastus

Ülesandeid anti palju ja nendega tegutsemine võttis oma, aga armastus teatri ja lava vastu kasvas saates veel suuremaks. „See on nii suur kõikehaarav armastus. Mul on tunne ja lootus, et kui inimene päriselt põleb ja on valmis pühenduma ning oma unistuse nimel võitlema, peab see unistus täide minema,“ lausub Saara. Nii on tal plaanis teha tuleval kevadel katsed Viljandi kultuuriakadeemiasse näitleja erialale.

Rakvere teatri lavale astusid noored oktoobris ja esitasid katkendeid William Shakespeare’i komöödiast „Tõrksa taltsutus“. Publikuks valiti sealse teatri raudvara – Ülle Lichtfeldt, Tiina Mälberg ja Eduard Salmistu.
Ülle läks mõtteis tagasi 90ndatesse, kui pidi ise sealsamas laval teatrisse tööle saamiseks tegema etüüde, esitama luulet ja proosat ning laulma. „Kohal olid kõik mu vanemad kolleegid, mäletan seda ärevust ja tahet teatrisse ning lavale pääseda. See äratas minus tunded,“ ütleb naine. Ta teab, mida noored läbi elavad. „Nägin, kui väga nad seda soovivad. Ütlesin neile ka, et kui midagi niimoodi elus tahate, tuleb seda julgelt teha.“

Näitlejanna sõnul väärivad tema arvates kõik lavale pääsemist. „Nad olid nii avatud ja õpihimulised, neis oli värskust, aga polnud seda sellist ülbust, iseteadvust, mida võib-olla peaks vaja minema. Eranditult kõigis oli potentsiaali.“ Üllele meeldis, et noored ei teinud oma stseene üksinda – koostöö ja partnerlus on teatris väga olulised. „Jagaksin lava kõigi nende noortega. Nad toovad truppi elu, mulle meeldib see.“
(Aldo Luud)Saatejuhist näitleja Jaanus Tepomees: „Neil on Eesti teatrile väga palju anda.“

Jaanus on koos saate stsenaristist näitleja Laura Kallega hoidnud silma peal kooliteatrites toimuval ja nii on neile silma jäänud palju sädenoori. „Kogusime nad kokku ja helistasime läbi need, kes võiks saates osaleda. See läks sujuvalt.“

Saatejuhi sõnul soovivad nad selle saatega pärast kahte pimedat koroona-aastat teatrid taas fookusesse tuua. „See on äge formaat, et näidata, mida teevad näitlejad ja mis toimub proovisaalis ning teatrikoolis.“

Jaanuse jaoks olid saate erilised hetked seotud osalejate fanatismi, usu ja särtsuga. „Olles ise kümme aastat teatris töötanud, oli puudutav, ilus ja tore kogeda noorte idealismust. Nad unistavad. Usuvad teatriideaale, arvavad siiralt, et teatriga on võimalik midagi korda saata. Selle tunde – usu pealt oleme kõik oma teatriteed alustanud. See pani mind ennast seest värisema ja tekitas nii hea tunde,“ meenutab ta. Pühendumus, areng, kirg, mängurõõm ja -lust oli see, mis sütitas ka saate meeskonda.

Jaanus nägi sedagi, et noori kirgastab teatriteekond, aga sellist laske-mind-lavale-või-muidu-suren-tunnet polnud ja illusioone ei põrmustatud. „Osalejad on arukad ja intelligentsed noored, kes tajuvad maailma laiemalt. Neil pole silme ees ainult see teatriarmastus, nad on tajunud, et see on ägedam viis maailmaga suhestuda ja ennast väljendada. Nad on professionaalsuse mõttes elutee alguses, aga usun, et nad teevad endale sobivaid käike. Loodan, et nad jäävad teatritee juurde, sest neil on väga palju Eesti teatrile anda.“

Keda ootab auhind?

Kaheksa saate jooksul saavad kuus osalejat ülesandeks täita erisuguseid mängulisi ja näitleja elukutset avavaid ülesandeid. Ükski osaleja välja ei lange, küll aga kuulutatakse kevadel teatrisaate viimases osas välja auhinnatud võitja.

Oma andeid ja oskusi näitavad Emma Tross, Helo Kaplinski, Saara Kaljujärv, Oliver Valk, Mathias Ausmeel ja Jens-Patrik Rand. Saadet juhivad Erle Loonurm ja Jaanus Tepomees.

„Laske mind lavale“ on ETV2 eetris reedeti kell 21.30.

(Õhtuleht, 27.01.2023)

27.01.2023