Loe

Händel ja Bach haaravad kahvli ja mõõga

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Oma geniaalse loominguga üle aegade ulatunud heliloojad Georg Friedrich Händel ja Johann Sebastian Bach, mõlemad sündinud aastal 1685, peavad muusika kõrval lugu ka heast veinist ja tõeliselt maitsvast toidust.

Kahe geeniuse võimalikul, ent tegelikult toimumata jäänud kohtumisel Leipzigis 1747 võinuksid nad tõesti süüa artišokke, austreid ja merikeelt. Kuid samuti võinuksid nad haarata ägedushoos mõõgad. Seda kõike nad Vanemuise suvelavastuses Muhus teevadki.

Saksa kirjaniku Paul Barzi esiknäidendis, aastal 1985 kirjutatud «Võimalikus kohtumises», avaneb lauanõude klõbina ja välise aupaklikkuse varjus kummagi geeniuse egoistlikum loomus: isekus, loominguline kadedus ja väiklus.

Inimlikud geeniused

Eeskätt see – kahe geeniuse olemuse väga inimlik kujutamine – ongi võlunud lavastaja Raivo Trassi tooma Bachi ja Händeli olematu ühine õhtusöök vaatajate ette.

Neljapäeval tegid Raivo E. Tamm toomkiriku kantori Bachi osas, Aivar Tommingas end muusikakuningaks pidava Händeli rollis ja Ao Peep Händeli kauase teenrina väikeses Vanemuises 19nda ja ühtlasi viimase siseruumiproovi.

Homme algab prooviaeg Muhumaal Pädaste mõisas merekohina saatel.

«Veel tubasemat tükki annab välja mõelda. See on väljakutse,» ütles Vanemuise draamajuhi praegu veel kohusetäitja Sven Karja. «Kui ma tegin Raivole ettepaneku lavastada õues, oli ta alguses väga kohkunud.»

Lavastaja nõustumises etendas olulist osa hoonete ja puude kompaktne paigutus, samuti Pädaste mõisa üleüldine kuulsus maitse- ja muusikaelamuste pakkujana.

Seepärast on näitlejatel taldrikul ehtne toit. Ja kuulata saab tõelist muusikat – pool tundi enne ja veerand tundi pärast etendust mängib Tartu Keelpillikvartett.

Kuigi tegemist on Vanemuise seni kaugeima lavastusega (tunamullu Obinitsas esietendunud «Taarka» oli kolm korda lähemal), on vaatajate huvi etenduste vastu suur. Vanemuise müügijuhi Maarika Pokineni andmeil on nädalavahetused sama hästi kui välja müüdud, vabu kohti on veel argipäevastele etendustele.

Sõit üle mere
Kuidas aga on kõige otstarbekam «Võimaliku kohtumise» etendustele sõita? Tegemist on ju meretaguse paigaga.

Virtsu sadamani peavad etendusele minejad saama omal jõul. Auto soovitab Pokinen jätta Virtsu. Üle mere Muhusse Kuivastu sadamasse viib praam.

Nii praami- kui ka bussisõidu eest Kuivastust Pädaste mõisa ja tagasi Kuivastu sadamasse tuleb maksta paarikümne krooni ringis. Teatribussi pileteid on võimalik osta teatripiletite müügikohtadest ja bussist.

Elegantne komöödia
• Vanemuise teater etendab Muhumaal Pädaste mõisas Paul Barzi elegantset komöödiat «Võimalik kohtumine».
• Tõlkinud Maarja Jakobson, lavastab Raivo Trass (pildil), kunstnik Kristiina Münd.
• Mängivad Aivar Tommingas (Georg Friedrich Händel), Raivo E. Tamm (Johann Sebastian Bach) ja Ao Peep (Händeli teener Schmidt).
• Etenduse eel ja järel mängib Tartu Keelpillikvartett.
• Etendused 29. ja 30. juunil ning 1., 3., 4., 8., 12., 13. ja 14. juulil algusega kl 20. 

04.06.2007