Loe

Habemeajaja kättemaksuhimu toob letile inimlihast pirukad

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Poole sajandi taguste tartlaste õudusjutud, mille järgi tegutseb linnas inimlihast vorstide valmistamise vabrik, on levinud märksa kaugemalgi – 19. sajandi Londonis. Inimlihast pirukate tegemine on Vanemuises valmiva muusikali «Sweeney Todd» üks kõrvalteemasid.

Mida Stephen Sondheimi muusikaline põnevik, alapealkirjaga «Fleet Streeti põrgulik pardur», toob veel vaatajate ette? Lavastaja Tanel Jonase sõnul on see romantiline ja võimas lugu igikestvast armastusest, kättemaksust ja sellest, kuidas inimestest lihapirukaid teha.

Armastus ja kättemaks
«See on, ilma naljata, üks võimsaimaid muusikateoseid, mis meie kaasajal loodud,» lisas Jonas. «Teater on loodud suurte lugude jaoks ja suurust selles loos on, samuti kirge.»

Pirukapoe pidaja Nellie Lovetti osas on Maria Annus või Hele Kõrve. Viimane neist oli eile päevases proovis vaatajana saalis. Sweeney Todd, kes naaseb pärast 15 aastat sunnitööd Londonisse, on Kõrve sõnul proua Lovetti salaarmastus. «See naine on valmis tegema kõik, et meest endale võita,» lisas ta. «Lugu räägibki armastusest ja kättemaksuhimust.»

Sweeney Todd (Rasmus Kull või Priit Volmer) tahab kätte maksta kohtunik Turpinile (Lauri Saatpalu või Sepo Seeman), kes ta põhjuseta eluaegsesse vangistusse on saatnud. Proua Lovetti rolli loomist nimetas Hele Kõrve väga põnevaks, sest ta ei ole kunagi pidanud vokaalselt nii keerulist materjali laulma.

Esimesena leiab pardur Sweeney Toddi habemenoa all otsa Adolfo Pirelli, keda kehastab mõlemas solistide koosseisus Valter Soosalu. «Muusikaliselt on see kõrge tenoripartii. Pirelli on üsna edev ja ülbe, ametilt samuti habemeajaja,» ütles Soosalu. «Pirelli vormiline ülesanne on olla esimene tapetu, enne seda on ta aga Sweeney Toddi konkurent.»

Muusikali nimiosas on Estonia teatri ooperisolist Priit Volmer või vanemuislasest ooperisolist Rasmus Kull, kelle hinnangul on Sweeney Todd muusikaliteatri üks erilisemaid karakterrolle. Seni põhiliselt tenorina kõlanud ja rohkesti naljakaid väiksemaid osatäitmisi teinud hästi suure hääleulatusega Kull laulab nüüd baritonile ja isegi bassile sobivat Sweeney Toddi.

«Mulle pakuti seda ja ma tahtsin kohe väga teha, kuna see on – kui ooperiga võrrelda – muusikalimaailma Rigoletto. See on üks suurimaid baritonirolle, mida saab muusikalides teha,» lisas Kull.

Muusikali «Sweeney Todd» on tõlkinud vanemuislasest ooperisolist Pirjo Jonas, kes kehastab lavastuses Sweeney Toddi tütart Johanna Barkerit (paralleelkoosseisus Maria Listra).

Tõlkija ja laulja
Lavastaja ja näitleja Tanel Jonase abikaasal Pirjo Jonasel on kaks eriala: ta on lõpetanud inglise filoloogina Tartu ülikooli ja laulu erialal Eesti muusika- ja teatriakadeemia. «Samal ajal, kui ma olen lauljana töötanud, olen teinud ka stabiilselt tõlketööd, ja see toob stabiilselt lisaraha sisse,» ütles ta.

«Sweeney Toddi» tõlkimisel tuli tal jõudu proovida rohkete sõnamängude ja naljadega.

Fleet Streeti põrguliku parduri loo muusikajuht ja dirigent on Martin Sildos. Esietendus on 2. juunil Vanemuise suures majas.

(Tartu Postimees, 31.05.2018)

31.05.2018