Loe

Grease: uuestilaetud ja glamuurivaba

Maaleht, Tõnu Lilleorg

Maaleht, Tõnu Lilleorg

Aastal 1959, kohe kooliaasta algul kohtuvad Rydell High Schoolis õpilased Sandy Dumbrowski ja Danny Zuko. Neil oli olnud suvel armulugu, mille lõppedes polnud neil aimugi, et sügisel asuvad nad õppima samas koolis. Nüüd tuleb neil sobitada võimalik suhte jätkamine väljakujunenud sotsiaalsete suhete võrgustikku. Mis pole sugugi lihtne, sest oma sõprade seas tuleb välja näha võimalikult äge ja jahe.

Selline on lühidalt muusikalis peituv intriig, mis ootab lahendust. Muusikalile omaselt näeb teatrikülastaja laval ohtralt tantsu ja laulu. Paljude osalistega ühisnumbrid on lavastuse trumpelement. Rootslannast koreograaf Adrienne Abjörn on osanud seada tantsud nii, et neis väljendub ehe nooruslik kompromissitus ja tegemisrõõm. Samas näib, et lavastaja Georg Malvius on olnud üsna tagasihoidlik loo põhiintriigi esiletõstmisega, ta jätab tegelased oma tegemistes justkui omapead. Nad peavad ise leidma liitlased ja õiged sammud, et soovide täitumise poole liikuda.

Teises vaatuses satuvad suuremasse valgusvihku tegelased ka eraldi. Kergesti on kaasaelatav keskkoolist väljalangenud Frenchy (mängib Kristiina Renser) lugu, kel näib olevat hetkeks toetuspunktiks vaid rinnale surutud kinoajakiri. Kõrvaltegelastest rääkides tuleb möönda, et nende seast on väga raske kedagi esile tõsta, sest neil on kõigil olemas jooned, mis suuremasse fookusesse tooduna särama lööksid.

Peategelaste rolli määratlemisel on siinkirjutaja pisut kimbatuses, sest nagu üleval pool öeldud sai, pole see etendus sugugi n-ö staarikeskne, kelleks võiksid ju olla peategelased. Ka ei leia lavastusest pea üldse selliseid pidepunkte, mis kinnitaksid teatrikülastajale – jah, see on seesama Grease, millest sa varem kuulnud oled ja millest filmi näinud. Nähtav Grease on justkui uuestilaetud, rõhutatades tegelasi rohkem grupi liikmetena.

Samas tingib selline glamuurivaba lähenemine, et kulminatsioonis, kus ka loo intriig lahenduse saab, on kogu lavaltoimuv täiesti usutav ja veenev. Tegelased on etenduse jooksul justkui kasvanud ja tuttavaks saanud. Märgin, et siinne arvustus on kirjutatud etenduse põhjal, kus peaosades olid Meribel Müürsepp ja Priit Strandberg. Teine peaosaliste paar Getter Jaani ja Uku Suviste on laiemale publikule enam tuntud ja nende kaasalöömisel võivad rõhud etenduses pisut muutuda, võimalik, et suurema reljeefsuse ja tegelaskujude suureplaanilisema väljajoonistatuse suunas.

Suurepärased geomeetrilise vimkaga autokujulised dekoratsioonid on teinud šotlannast kunstnik Ellen Cairns. Vanemuine näitab etendust ka sügishooajal. 

20.05.2013