Loe

Georg Malvius: 20 aastat Eestis, 500 eestikeelset sõna ja 16 lavastust

Mari-Leen Albers, Meelis Tomson, Õhtuleht

Mari-Leen Albers, Meelis Tomson, Õhtuleht

Rootsi lavastaja Georg Malviuse esimesest etendusest Eestis täitus tänavu kaks kümnendit. Eile õhtul esietendus „Evita”, mis on mehe 16. lavastus Eestis.

Georgi sõnul sattus ta Eestisse, kui tegi Rootsis kaheksakümnendate lõpus koos Eri Klasiga „Rigolettot”. „Klas küsis minult, kas tahaksin Eestis lavastada, mõtlesin, vau, see kõlab hästi, tulin Eesti ja tegin ära,” seletab Malvius naerulsui.

Esimeseks muusikaliks Eestis sai „Viiuldaja katusel”, kust sai alguse Malviuse sõprus Jüri Krjukoviga, keda mees tänini hea sõnaga meenutab. „Tema oli see, kes tutvustas mulle Eestit, näitas mulle, kui kaunis siin on, tänu temale hakkasin ma iga päev Eestisse armuma ning osalesin isegi Balti ketis. Ühel päeval ta küsis, kas tahaksin veel lavastada… Ma tundsin, et Eesti sobib mulle, et mina sobin siia,” räägib Malvius, kuidas ta Eestis kanda kinnitas.

„Ämbliknaise suudlus”, mis ka tänavu Saksa lavastaja Roman Hovenbitzeri poolt Vanemuises etendub, tõi Malvius Draamateatri lavalaudadele juba 1994. aastal.

Sellele järgnesid etendused nii Estonias kui Draamateatris, 2001. aastal sidus mees end muusikaliteatriga, mida vedas kolmik Purre-Veesaar-Krall ning esimeseks muusikaliks sai „Hüljatud”. Sellele järgnesid aastaste vahedega „Miss Saigon”, „Oliver Twist” ja „Kabaree”, seejärel läksid kolmiku ja Malviuse teed lahku.

Malvius: peale Maarja pole Eestis ühtki kõva artisti!

„Ma näen end lavastajana kui selle loo jutustajat ja kui ma tunnen, et tahan seda rääkida, siis teen seda…,” räägib Malvius, et peab nii mõnigi kord pakkumistele eitavalt vastama. „Ma tahan, et minu jutustatud lugu läheks südamesse, vaataja peab mõistusega aru saama ja südamega tunnetama, siis on etendus minu jaoks õnnestunud,” räägib Malvius, kellel eile õhtul esietendus Solarise keskuse Nokia kontserdimajas „Evita”, mille peaosades astuvad üles Maarja-Liis Ilus, Marko Matvere ja Vaiko Eplik.

Maarja jaoks jagub Malviusel vaid kiidusõnu. „Maarja on kõige töökam artist, keda ma tean ja ta on suurepärane. Ma ei oleks osanud valida mitte kedagi teist sellesse rolli,” räägib Malvius, et tema jaoks pole Eestis hetkel ühtki teist nii head artisti kui seda on Maarja. „Ta oskab näidelda, ta oskab laulda ja tantsida. See on nii suur ja kandev roll, tema saab sellega hakkama.”

Vaiko ajab Malviust naerma. „Vaiko on suurepäraste võimetega, aga tema on selline, kes kogu aeg midagi küsib ja ta tahab vastuseid. Ja neile peab vastama,” naerab lavastaja, et vahel on Vaikoga raske.

„Marko on väga tugev ja andekas näitleja. Peroni osatäitjal peab olema see karisma, mis Markol olemas on. See osa nõuab seksuaalset atraktiivust,” seletab Malvius, miks just need kolm tema muusikalis peaosi täidavad.

Malvius tunnistab, et ta ei ole kuri lavastaja. „Kui ma ka kurjustan, siis ma ei ropenda ja ma ei muutu isiklikuks. Kui mulle midagi ei meeldi, siis puudutab see näitlejat, mitte näiteks Vaikot,” lisab mees. „Näitlejad teavad, et kui nad minuga töötavad, peavad nad endast 100 protsenti andma!”

Georg on Eestis tegutsenud 20 aastat, lavastanud ühtekokku 16 etendust, kuidas aga on lood eesti keelega? „Ma räägin puhtalt kuut keelt, saan hakkama üheksaga, aga eesti keel sinna hulka ei kuulu, tean ehk oma viitsada sõna, kuid see on ka kõik,” tunnistab Malvius, kuigi on eesti keele õppimisele mõelnud.

Järgmiseks peatuspunktiks saab Malviusel olema Shangai, kus ta lavastab „Hüljatud”, millega rändab seejärel Soome ja sealt edasi Saksamaale. „Mul on plaanid tehtud 2010. aastaks, osaliselt ka 2011. aastaks,” ütleb mees ning lisab muiates, et ka Eestis olemise aeg jääb sinna sisse, kuid ei täpsusta, mis plaanid tal täpsemalt on.

 

Naine tutvustas koerale lavastajat

Peamiselt tuntakse Malviust tänaval ära kui lavastajat ja seda nii Rootsis kui Eestis, tavaliselt tänatakse mõne etenduse eest, mis isegi mitu aastat vana. Üht naljakamat juhtumist meenutab ka Malvius: „Mul oli väikeses Rootsi linnakeses teater ning jalutasin ükskord mööda tänavat… Seal oli üks naine koeraga, kes viitas mulle ja ütles: „Vaata, see on Georg Malvius!”” naerab Malvius aastaid hiljem, kuidas teda on tänaval ära tuntud.

 

Tahaks töötada koos Kate Winsletiga

Kuigi Malviusele on tehtud umbes viis ettepanekut, teha film, on ta kiire elutempo tõttu pidanud neist loobuma. „Mul pole olnud võimalik öelda, et võtan pooleks aastaks aja maha ja teen filmi,” ütleb mees, kes tahaks töötada New Yorkis. Oma lavastuse peaossa valiks Meryl Streepi. Kui ta peaks valima kellegi noorema, oleks see Kate Winslet.

28.11.2009