Loe

Galat dirigeerib tallinlasest tartlane

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Dirigent Endel Nõgene viimistles eile Vanemuise orkestri, koori ja solistidega proovisaalis romantilist ooperi­galat, et tuua see täna teatri suures majas publiku ette.

Endel Nõgene oli aastatel 1974–1981 Vanemuise dirigent, 1980–1981 ja 1987–1999 Vanemuise muusikajuht ja peadirigent. Et ta sai 9. märtsil 60-aastaseks, otsustas Tartu linnavalitsus teda autasustada Tartu medaliga, mis antakse üle täna ooperigalal.

Solistidena astuvad gala kavas kuulajate ette Annely Peebo Austriast (saabus eile õhtusesse proovi), vanemuislased Alla Popova, Karmen Puis, Taisto Noor ja Atlan Karp ning Jassi Zahharov ja Oliver Kuusik Estoniast.

Ooperigalal on arvestatud dirigendi ja solistide soove. «Mulle südamelähedast on kavas rohkesti,» ütles Endel Nõ­gene. «Olen näiteks «Madama But­ter­flyd» ja «Boheemi» palju juhatanud, ja katkendid neist on ka kavas. Ja «Russalkast» on näiteks imeilus Näkineiu laul, mida laulab Karmen Puis.»

Tallinnas on Endel Nõgene elanud aastast 1999 ja jaganud ennast põhiliselt Estonia ja Vanemuise vahel, ent on dirigeerinud sageli ka raja taga Praeguses Vanemuise mängukavas juhatab ta «Sa­voy balli».

12.03.2010