Loe

Filmist kuulus Vihmamees jõuab Vanemuise lavalaudadele

Tartu Ekspress

Tartu Ekspress

Laupäeval jõuab Vanemuise väikeses majas lavale näidend „Vihmamees“, mis on ennekõike tuntud neli Oscarit võitnud samanimelise filmiversiooni kaudu, milles kehastasid peaosi Dustin Hoffmann ja Tom Cruise. Filmistsenaariumi autorid on Ronald Bass ja Barry Morrow. Dan Gordoni kirjutatud lavaversioon jõudis publiku ette 2008. aastal Londoni West Endi Apollo teatris ja vaid kaks aastat hiljem juhtub see Vanemuises.

Rootsi lavastaja Georg Malvius on Vanemuises varem teinud vaid muusikalavastusi, niisiis on see kogenud teatrimehe esimene kohtumine Vanemuise draamatrupiga. Malviuse sõnul on see töö talle peaaegu puhkuse eest: „Mul on siin nii head näitlejad, üldse väga loominguline töögrupp ja imeline näidend. Nii et mingis mõttes ma puhkan praegu suurtest muusikalavastustest.“ „Vihmamehes“ mängivad Riho Kütsar (Charlie), Aivar Tommingas (Raymond ehk Vihmamees), Ragne Pekarev, Marika Barabanštšikova, Robert Annus ja Margus Jaanovits.

Lugu ise saab alguse sellest, et enesekeskne ärimees Charlie Babbit näeb oma isa surmas ja sellega kaasnevas soliidses pärandis eelkõige päästerõngast oma makseraskustele. Ootamatult selgub aga, et kogu raha on isa pärandanud hoopis teisele pojale, Charlie vennale – tegu on autistiga, kelle aju suudab salvestada keerulisi tekste ja numbrikombinatsioone, olles samas abitu kõige lihtsamates igapäevatoimingutes.

“Vihmamehe“ nimitegelasel Raymondil on teadaolev reaalne prototüüp, kogu elu USAs Salt Lake Citys elanud ja hiljuti meie hulgast lahkunud Kim Peek. 1951. aastal sündinud Peekil diagnoositi vaimne ja kehaline puue ning vanematel soovitati ta hooldekodusse anda. Kuid 30 aastat hiljem kuulutati Peek megageeniuseks, kes omas entsüklopeedilisi teadmisi nii ajaloost, kirjandusest, geograafiast, spordist, muusikast kui aastaarvudest.

Väidetavalt luges Peek oma elu jooksul läbi rohkem kui 9000 raamatut. Ta võis lugeda umbes kaheksa raamatut päevas, kulutades igale leheküljele vaid kümme sekundit. Ta suutis lugeda kahte lehekülge korraga, vasak silm luges vasakut lehekülge ja parem silm paremat lehekülge. Kõigest hoolimata vajas ta pidevat hooldamist. Tal oli probleeme motoorikaga, ta ei tulnud toime selliste lihtsate asjadega nagu näiteks riietumine ja kammimine.

„See lugu räägib muidugi Raymondist, ehk siis Vihmamehest, aga tegelikult on meie lavastus isegi rohkem Charlie´st – sellest, kuidas ta muutub esimesest hetkest, mil me teda laval näeme kuni viimase hetkeni, mil ta lubab endal lõpuks tundeid ja inimlikkust välja näidata. See näidend räägib sellest, mis juhtub meiega, kui me kohtame kedagi, kellel on teistsugune nahavärv, teine religioon, teistsugune seksuaalsus, kes on teistsugusena sündinud. See on minu jaoks lavastuse tuum,“ tutvustas Georg Malvius oma kohe publiku ette jõudvat tööd. 
 

19.11.2010