Loe

Evita elu – võimuahnus, valed ja väline sära

Stella K. Wadowsky, www.Publik.ee

Stella K. Wadowsky, www.Publik.ee

Tallinnas esietendus kuulus muusikal „Evita”. Õige aeg on heita pilk Argentina kõige legendaarsema esileedi Evita ellu. Publik toob lugejateni kuulsast naisest 11 põnevat seika.

1. Eva Duarte nägi ilmavalgust 7.mail 1919 vallaslapsena. Tema ema Juana Ibargurenil oli 15 aastat suhe abielumehega Juan Duartega.

Naisel sündis sellest suhtest viis last. Duarte üüris oma armukesele ühetoalise maja ja käis naisel ning lastel sageli külas. Kui Eva oli 7aastane, tabas perekonda tragöödia – Juan Duarte, kes oli olnud nende ainus toitja, suri. Järgnevad aastad möödusid majanduslikult raskes olukorras.

Oma tillukese ühetoalise maja üüri tasumiseks pidid Juana ja tema tütred endale kokana tööd leidma. Just siis avanes Evale esimest korda võimalus lähemalt näha, kuidas elavad rikkad ja võimukad perekonnad, kes tänu oma maaomandile kogutud rikkusega kontrollisid Argentinat.

Lõbus tüdruk Argentinas

2. Kui Eva oli 15aastane nägi ta tunneli lõpus valgust. Ta kohtas kuulsat tangolauljat ja kitarristi Agustin Magaldit, kellega põgenes Buenos Airesesse. Seal tekkis Eval terve hulk hoolikalt valitud armukesi, kellest igaüks võis tema karjääri mingil viisil soodustada.

Kui Eva oli 21aastane tulid filmirollid. Tema esimene pisiosa oli poksifilmis „Sekundid väljaspool ringi”. Väljapaistva iluga Eva suutis filmimise ajal võrgutada ka peaosatäitja Pedro Quartuccio. Pärast esimest filmirolli võis Eva elule julgelt otsa vaadata – tema elust kadus näljaähvardus.

3. Elu suurim roll ootas Evat alles ees. Aastal 1944 kohtas ta tööminister Juan Peróniga. Eva oli siis 26aastane ning juba kaks aastat hiljem sai Perónist Argentina president. Evast sai Evita – lihtrahva pühak.

Milline ta oli? Evital olid tumepruunid silmad, mida nimetati sageli mustalt lõõmavaks pilguks. Tal oli väga valge nahk ja et seda veelgi rõhutada, kasutas ta kahvatut puudrit ning tumepunast huulepulka. Ta ei kasutanud kunagi põseruuži.

Kuigi Evita kandis juukseid alati võimsas soengus, on teada, et soengust lahti võttes olid ta juuksed nii pikad, et naine oleks võinud vabalt nende peal istuda.

Ta oli loomulikult brünett, kuid vahetas sageli juuksevärvi. Kui Evita asus aastal 1946 elama presidendiresidentsi, lasi ta juuksed värvida punakasblondiks. Õige pea aga toonitati Argentina esileedi juuksed blondiks.

Vahetas riideid viis korda päevas

4. Evita võitles kogu elu kaaluprobleemidega. Ta pidas välist väga tähtsaks ja sõi seetõttu vähem kui varblane. Naine ei pidanud lugu alkoholist ning oli alati hädas šampanjaga, mida talle igal üritusel klaasi valati. Evita ei suitsetanud ega pidanud lugu gurmeest. Tema lemmiktoiduks oli lihtne biifsteek ja krõbekartul.

5. Evita nõrkuseks olid riided, juveelid ja kingad. Tema rõivad andsid maailmas kõvasti jutuainet. Ta ei kandnud avalikel üritustel mitte kunagi ühte ja sama kostüümi. Riideid vahetas ta aga koguni neli-viis korda päevas.

Evita tekitas paljudes hämmeldust, kui aastal 1947 kuulsal vikerkaareturneel Euroopas kandis ta kuumal suvepäeval naaritsakeepi. Teine lahutamatu osa Argentina esileedi garderoobis olid sooblinahad ja naaritsakasukad. Neid kandis naine olenemata ilmast.

Miljonid oma taskusse

6. Reis Euroopasse muutis Evita stiili. Ta hakkas Pariisist tellima selliste disainerite nagu Diori ja Balmani riideid. Moerõivastele laristas ta üle kümne tuhande naela aastas.

Tuur Euroopas pani punkti ka tema pompaduursoengutele. Ta hakkas oma pikki blonde juukseid krunnis kandma. Uus imidž oli nüüd tagasihoidlik. Mängu tulid lihtsa lõikega pluusid ning püksid.

7. Evital oli käsutada kujuteldamatult suur hulk raha. Lisaks omaloodud sotsiaalabi fondile, kus ei peetud kunagi arvet, kui palju raha tuli ja kuhu see läks, võttis ta 20% ka riigi loterii kuludest. Samuti laekus tema rahakotti avalikest fondidest miljoneid peesosid riigi eraldiste näol. Nii sai naine osta, mida vaid ihaldas.

Jääb igavesti saladuseks, palju ta nendest üüratutest summadest endale võttis.

Evita investeeris palju raha oma juveelikollektsiooni. Ta oli Van Cleef&Arpelsi kuldklient. Iga kostüümi juurde oli Evital sobiv teemant-, smaragd- ja safiirehete komplekt.

Samuti pakkus ta kõneainet kingadega, mida kaunistasid kalliskivid.

Tema kostüümide revääril ilutses sageli uhke orhidee, mis oli tavalisest lillest tublisti suurem ja koosnes läbipaistvatest briljantidest. Prossi hind oli veerand miljonit dollarit.

Evita viimane soov

8. Väärib tähelepanu, et kuigi Evita unistas noorena filminäitleja karjäärist, mõistis naine hiljem – ta oli näitlejana olnud täiesti andetu. Nii kasutas ta oma Argentina esileediks tõustes oma võimu ja lasi hävitada kõik filmid, kus ta mängis.

9. Evita seisis hea selle eest, et ta oleks alati rahval silma ees. Ta omas ajakirja Democracia, mis avaldas temast tema iga päev ligi kümme ülesvõtet. Pärast turneed Euroopas kasvas avaldatud piltide arv neljakümnele …

10. 1951. Aastal avastati Evital vähk ja järgmise aasta 4. juunil esines ta viimast korda rahva ees.

Evita tervise kohta liigub mitmeid legende. Näiteks on kirjutatud, et ta lasi end iga päev eraarstil läbi vaadata. Teise legendi kohaselt vastas ta vähi ilmnedes küsimusele, miks ta valudega arsti poole ei pöördunud, et tal polnud aega.

11. Evita muretses kuni surmani oma välimuse pärast. Näiteks palus ta, et maniküürija võtaks pärast surma tema küüntelt maha punase küünelaki. Kuna ta teadis, et tema surnukeha pannakse rahvale vaatamiseks välja, ei soovinud Evita, et tal oleks surnuna kiiskavalt punased küüned. Nii kaeti Evita küüned hiljem läbipaistva lakiga.

29.11.2009