Loe

Esimese hooaja Tartus lõpetab dirigent Tali kevadmeeleolus

Tartu Postimees

Pühapäeva õhtul kõlavad Vanemuise teatri suures majas kevadkontserdil katkendid ameerika muusikalimeistri Richard Rodgersi lavateostest, mille esitust dirigeeriv Anu Tali lõpetab sellega ühtlasi oma esimese hooaja Tartus.
«Hooaja kestel kõlanud tõsise repertuaari taustal on kevadkontsert ootamatu pööre kergemasse muusikasse,» ütles Tali. «Loodetavasti toob see endaga kaasa jätkuvalt ilusa ilma.»

Muusikalide meloodiad

Dirigent paneb kontserdil laulma Tartu ja Tallinna solistid. «Vanemuise lauljad esinevad koos Maarja-Liis Ilusa ja Silvi Vraidiga, kes laulsid ka Tallinnas hiljuti etendunud «Helisevas muusikas»,» lisas Tali.
Lisaks nimetatud muusikali meloodiatele saab kuulata ka «Oklahoma», «Kuninga ja mina» ning teistegi Rodgersi muusikaliste lavateoste tipplugusid.
Neid esitavad Ilusa ja Vraidi kõrval vanemuislased Merle Jalakas, Karmen Puis, Jan Oja ja Rando Piho ning Vanemuise teatri ooperikoor ja sümfooniaorkester.

Tagasivaade hooajale

Oma esimesele hooajale Tartus tagasi vaadates nimetas Anu Tali saavutuste hulgas ooperite «Salakütt» ja «Armujook» juhatamist. «Ooper on ainuke žanr, kus isegi mina olen sunnitud kompromisse tegema,» ütles ta.
Kompromisside all peab dirigent silmas lavastuse ja muusika ühitamist. «Isiklikud soovid tuleb mõnikord alla neelata,» tunnistas Tali. «Muusika ja dirigent on ainul üks osa ooperite lavaletoomisel.»
Esimesel Tartu hooajal koges noor dirigent muu hulgas seda, et Vanemuine pakub konkurentsi Tallinnale. «Mul on hea meel, et heas ja halvas mõttes juurdunud harjumustega teater on muusikaliselt siiski paindlik,» märkis ta.
Uuel hooajal jätkab Anu Tali põhitööd Vanemuises. «Ma loodan, et jätkub jõudu Vanemuise fassaad, mis teinekord kipub meie üldisesse teatriarhitektuuri sisse sulama, ükskord ühisel jõul piltlikult öeldes taas punaseks värvida,» ütles Tali.

15.05.2003