Loe

Esietenduv muusikal toob lavale juudi elu

Tartu Postimees

Homme esietendab Vanemuine muusikali, mille eesriide avanedes näevad vaatajad Hannes Kaljujärve kehastatud juudi piimameest Tevjet ja katusel viiuldavat Tiit Lilleorgu.
Piimamees Tevje annab linnulennulise ülevaate juudi kommetest. Üsna pea on suure teatrimaja lava täis näitlejaid, lauljaid ja tantsijaid, seljas eelmise sajandi alguse Venemaa juudi külasse sobivad kostüümid.
Orkestriaugus juhatab Vanemuise sümfooniaorkestrit uuslavastuse «Viiuldaja katusel» muusikajuht Anu Tali. Juudi ja vene rahvamuusika on selles muusikalis tema sõnul väga tähtsal kohal.
«Meil on orkestris õnneks ka juudi rahva esindajaid,» ütles dirigent eile peaproovi vaheajal. «Näiteks kontsertmeister Aleksander Fisch mängib suure mõnuga ja lisab juudi muusikale omaseid kaunistusi, mida noodis tegelikult ei näe.»

Varjatud tuum

Lisaks juudi teemale on lavastuses varjatud tuum. «Kas jumal käib meiega kaasas või ei käi,» sõnastas Anu Tali selle, mida lavalt silmaga näha ei ole. «Mure ja rõõm, õnn ja õnnetus – kõik see puudutab igaüht, olgu ta juut, eestlane või venelane.»
Muusikalis on suur osa liikumisel ja tantsudel. Need on lavale seadnud Oksana Titova. «Palju asju on võetud folkloorist, näiteks enamik kõrtsi- ja pulmastseeni tantse,» ütles koreograaf.
Muusikali sisu väga lühidalt kokku võttes märkis Titova, et vaatajad näevad lugu juudi rahva olemusest ja saatusest.
Samas on näha midagi niisugust, mis puudutab kõikidest rahvustest vaatajaid. «See on valikute tegemisest elus, kompromisside leidmisest traditsioonide ja intuitsiooni vahel,» rääkis koreograaf. «See on lugu iseendale truuks jäämisest õnne poole pürgimisel.»

Laulja ja näitleja

«Viiuldaja katusel» lavastaja Vahur Keller on pannud Jerry Bocki muusikali Vanemuise variandis muu hulgas näitlejad laulma ja lauljad näitlema.
Piimamees Tevje naise Golde osas astub muusikalihuviliste ette lauljanna Kaire Vilgats. Ta kiitis Hannes Kaljujärvega laval kõrvuti mängimise ja laulmise väga meeldivaks. «Laulmises on ta nagu vana kala,» lisas lauljanna.
Eile enne peaproovi algust oli Kaljujärv lava kõrval rõõmus ja rahulik – ei mingit silmaga nähtavat närveldamist.
Rahulikuks on tuntud näitlejat seni jätnud seegi, et tuleval nädalal saab esietendusküpseks järgmine Vanemuise uuslavastus, Tom Stoppardi draama «Utoopia».
Nimelt mängivad selles lavastuses kaasa kõrgema lavakunstikooli 21. lennu tudengid, kelle hulgas on ka Kaljujärve poeg Rasmus. «Kui tuleb esietenduse aeg, küll siis jõuab närveerida,» ütles Hannes Kaljujärv.

10.10.2003